Site icon GEO Polityka

Skarbiec Władimira Iwasiuka: TOP 5 najsłynniejszych piosenek muzycznego geniuszu

To właśnie Ukraińcy odziedziczyli cały skarbiec znakomitych dzieł muzycznych Włodzimierza Iwasiuka. Autor nieśmiertelnej „Chervona Ruta” urodził się 4 marca 1949 roku, a jego piosenki do dziś cieszą się uznaniem na całym świecie.

Treść„Zalishenі kvіti”„Pójdę w odległe góry”„Vodograi”„Chervona Ruta”„Ballada o malwie ”

Życie twórcze Władimira Iwasiuka było pełne wielu jasnych wydarzeń. W pewnym momencie stał się jednym z twórców ukraińskiej muzyki pop.

Ukraińcy odziedziczyli skarbnicę dzieł muzycznych Władimira Iwasiuk. Źródło: Instagram

Iwasiuk napisał 107 piosenek i 53 utwory instrumentalne, które do dziś można usłyszeć na koncertach i w stacjach radiowych. W dniu urodzin legendarnego kompozytora WomanEL przypomina 5 jego najsłynniejszych i ukochanych piosenek.

” Notowania utracone”< /h2>

To pierwsza z dwóch piosenek, do których Vladimir Iwasiuk Napisałem tylko słowa. Muzykę do niej stworzył już w 1967 roku kompozytor Walery Gromcew.

Piosenka w wykonaniu Sofii Rotaru stała się bardzo popularna. Nadała mu nazwę „Zalishenі kviti”, dostosowując męską piosenkę do śpiewania kobiecego głosu.

“Pójdę w odległe góry”

Władimir Iwasiuk napisał tę piosenkę w 1968 roku. W różnych momentach piosenkę wykonywali Wasilij Zinkiewicz, Kwitka Tsisyk, „Lament Jeremiasza”, Maria Jaremczuk i inni.

“Vodograi”

Ta nieśmiertelna kompozycja została napisana w 1970 r. „Vodograi” w wykonaniu Nazariy Yaremchuk i Miroslava Ezhelenko została najlepszą piosenką konkursu Song-72.

“Chervona Ruta”

Legendarna kompozycja, wydana 1 stycznia, 1971, stała się jedną z najpopularniejszych ukraińskich piosenek na świecie. Śpiewał ją sam Władimir Iwasiuk w duecie z Eleną Kuzniecową. „Red Rue” wystąpili także Nazariy Yaremchuk, Wasilij Zinkiewicz i Sofia Rotaru.

Pieśń chętnie wykonali także zagraniczni wykonawcy: Toto Cutugno, Vakhtang Kikabidze, grupa „No to tso” (Polska), Golem (USA). A „Chervona Ruta” już dawno stała się nieformalnym hymnem ukraińskiej społeczności piłkarskiej.

“Balad o Malvi”

Piosenka oparta jest na poezji Bogdana Gury. „Ballada o malwach” została po raz pierwszy wykonana przez Sofię Rotaru w 1975 roku.

Wśród jej wykonawców są Światosław Wakarczuk, Nina Matwienko i Ola Polakowa. W listopadzie 2022 roku młody piosenkarz SHUMEI (Oleg Shumey) tchnął nowe życie w „Balladę o malwy”.

Wcześniej grupa NAZVA wykonywała utwory legendarnego Władimira Iwasiuka.

Źródło informacji

Exit mobile version