Site icon GEO Polityka

Bilans płatniczy Ukrainy prawdopodobnie pogorszył się na początku roku – Getmantsev

W styczniu saldo płatnicze wyniosło minus 1,87 miliarda dolarów. To najgorszy miesięczny wynik od czerwca 2022 roku, powiedział Daniił Getmantsev, przewodniczący Komisji Finansowej Rady.

► Subskrybuj kanał Telegramu „Ministerstwo Finansów”: główne wiadomości finansowe

Według posła ludowego ujemne saldo za styczeń składa się z dwóch części: minus 0,51 miliarda dolarów na rachunku bieżącym i minus 1,38 miliarda dolarów na transakcjach finansowych na rachunku bieżącym.

„Powód jest oczywisty: o rząd wielkości mniejszy wolumen przyciągania przez rząd finansowania dłużnego, które nie pokrywa odpływu środków waluty obcej dla operacji sektora prywatnego. Spośród tych ostatnich należy zwrócić uwagę na wzrost gotówki poza systemem bankowym, którego wolumen wzrósł w styczniu o 63% w ujęciu rocznym i o 7% w porównaniu z nietypowym (do końca roku) grudniem 2023 r.” – Getmantsev zauważył.

Dodał też, że jest to prawdopodobnie spowodowane osłabieniem oczekiwań walutowych w kontekście umiarkowanej dewaluacji hrywny.

Ujemny bilans płatniczy w styczniu został zamknięty przez rezerwy międzynarodowe, których wielkość spadła w ciągu miesiąca o 1,98 miliarda dolarów.

minfin.com.ua

Exit mobile version