Szwajcaria zdecydowała się przystąpić do 13. pakietu sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji, który objął 106 osób fizycznych i 88 osób prawnych. Poinformowała o tym służba prasowa Szwajcarskiej Rady Federalnej.
► Przeczytaj strona< /i> Ministerstwo Finansów na Facebooku: główne aktualności finansowe
Federalny Departament Ekonomii, Edukacji i Badań (EAER), odpowiedzialny za sankcje, podjął 29 lutego decyzję o nałożeniu dodatkowych sankcje wobec Rosji. p>
Tym samym Szwajcaria przystąpiła do 13. pakietu sankcji UE, przyjętego w odpowiedzi na trwającą agresję militarną Rosji na Ukrainę.
Kto podlega sankcjom
Osoby fizyczne i prawne objęte sankcjami, są to to przede wszystkim ci, którzy pracują w kompleksie wojskowo-przemysłowym Rosji i zajmują się produkcją rakiet, dronów, przeciwlotniczych systemów rakietowych i innego sprzętu wojskowego.
Nowe wykazy dotyczą także Rosyjskie firmy i osoby zajmujące się dostawami do Rosji sprzętu obronnego z Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej (KRLD).
Sankcje dotyczą także sędziów i urzędników z okupowanych terytoriów Ukrainy, a także osób i organizacji zaangażowanych w przymusowy transfer ukraińskich dzieci.
„Dodatkowe sankcje handlowe zostały wprowadzone, aby jeszcze bardziej uniemożliwić Rosji zakupy wrażliwych towarów towary i technologie dla armii rosyjskiej. Działania te dodają 27 podmiotów do zakazu eksportu towarów podwójnego zastosowania oraz towarów, które mogą przyczynić się do rozwoju militarnego i technologicznego Rosji” – czytamy w komunikacie.
Lista towarów podlegających eksportowi zakaz został również rozszerzony: np. Teraz zabroniona jest sprzedaż i eksport do Rosji komponentów wykorzystywanych przy opracowywaniu i produkcji dronów.
Przypomnijmy
„Ministerstwo Finansów” napisał, że 23 lutego 2024 r. UE zatwierdziła kolejny, 13. pakiet sankcji wobec Rosji. Ma na celu dalsze ograniczanie dostępu do technologii wojskowych i poszerzanie listy firm pomagających w wojnie – ich liczba przekroczyła 2 tysiące.