Site icon GEO Polityka

Wykorzystanie druku 3D: naukowcy stworzyli superrealistyczne protezy oczu w rekordowym czasie (zdjęcie)

Bardzo realistyczne protezy oczu można teraz wydrukować na drukarce 3D.

Naukowcy opracowali technologię tworzenia protez oka za pomocą drukarki 3D. Technologia ta może zostać wykorzystana, aby pomóc 8 milionom ludzi na całym świecie, którzy potrzebują protezy po utracie oka. Dzięki temu pacjenci z wadą wzroku czują się komfortowo i przełamują zwątpienie.

Pisze o tym Live Science.

Wyniki badania opublikowane w czasopiśmie naukowym Nature wskazują, że produkcja Takie protezy wystarczą na 90 minut, a można je nosić 5-10 lat.

Dla porównania, wykwalifikowany technik lub okulista pracuje ręcznie nad podobną protezą przez osiem godzin.

„Technologia druku 3D może pomóc ośmiu milionom ludzi, którzy potrzebują co najmniej jednej protezy z powodu wad lub utraty oka. Pacjenci boją się noszenia protez i nie chcą, aby inni to zauważyli. Te „oczy” są realistyczne, więc mogą pomóc biorą większy udział w życiu społecznym” – mówi Johann Reinhard, główny autor badania i badacz w Instytucie Badań nad Grafiką Komputerową im. Fraunhofera w Niemczech.

Dodaje, że w Moorfields Eye przebywa już 200 dorosłych pacjentów Szpital (MEH) w Londynie posiada protezy tego typu.

Proces wykonywania protez

Specjaliści tworzą obraz pustego oczodołu pacjenta i zdrowego oka. Następnie są one przetwarzane i wykorzystywane do rysunków. Dane przesyłane są do laboratorium druku 3D.

Proces trwa zwykle 90 minut, ale można go przyspieszyć, drukując wiele protez jednocześnie, mówi Reinhardt. Następnie wprowadza się je do wnętrza człowieka – zabieg trwa od 15 do 30 minut.

Naukowcy zauważają, że protezy dokładnie odwzorowują kolor, rozmiar i strukturę zdrowego oka pacjenta. Dobrze odtwarzają także tęczówkę i oko.

„Plastikowe oczy” należy wymieniać co 5-10 lat, ponieważ materiał, z którego są wykonane, zużywa się. Poza tym oko maluje się ręcznie, więc istnieje ryzyko, że kolejna proteza wykonana dla tej samej osoby może różnić się wyglądem i kształtem” – wyjaśniają specjaliści.

Około 80% dorosłych potrzebujących protezę, teoretycznie można ją dostać. Jednak zdaniem Reinharda nie da się spełnić wszystkich próśb, gdyż niektórzy mają skomplikowany kształt oczodołu, dla którego komputerowi trudno dobrać wygodną protezę.< /p>

Konieczne jest również przeprowadzenie szeregu dodatkowych badań, aby dowiedzieć się, czy takie protezy można stosować u dzieci.

Teraz zespół naukowców skupia się na badaniu skuteczności technologii 3D -drukowane oczy u 40 pacjentów. Ich dane porównano z danymi uzyskanymi w przypadku ręcznie wykonanych protez.

Przypomnijmy, że TSN .ua opowiedziało historię żołnierza Andrieja Usacha z obwodu rówieńskiego, który wyjechał bronić Ukrainy przed najeźdźców. Cudem przeżył, gdy w hangarze lotniska w Ługańsku amputowano mu nogę, bo nie można było się ewakuować. Od tego czasu mężczyzna pomaga swoim braciom, zbierając dla nich pomoc na całym świecie.

tsn.ua

Exit mobile version