Site icon GEO Polityka

W jakich obszarach Ukraińcy aktywnie korzystają z certyfikatów mieszkaniowych „єєВіднілння” – statystyki

Wśród regionów, które są liderami w korzystaniu przez swoich mieszkańców z certyfikatów mieszkaniowych „єВіднівненьня”, są dziś regiony kijowski i charkowski. W drugiej parze obwodów prym wiodą obwody mikołajowskie i czernihowskie. Poinformowała o tym przewodnicząca Komisji ds. Organizacji Władzy Państwowej, Samorządu Lokalnego, Rozwoju Regionalnego i Urbanistyki, szefowa partii Sługa Narodu Elena Szulak.

< p>Przeczytaj Ministerstwo Finansów na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finansach

Mieszkańcy tych czterech regionów kupili w zamian za certyfikaty 650 nowych domów za łączną kwotę 1,7 mld UAH, podczas gdy na Ukrainie łącznie na zakup nowych mieszkań w drodze certyfikatów wydano 940 nowych domów za łączną kwotę 2 mld UAH.

Statystyki przedstawiają się następująco:

„Niekwestionowanym liderem jest obwód kijowski. Ma znaczną różnicę w stosunku do innych regionów, ponieważ tutaj Ukraińcy wymienili 380 certyfikatów „єВіднівння” na łączną kwotę 1 miliarda hrywien na nowe domy” – wyjaśniła Shulyak.

Podkreśliła również, że możliwe jest wykorzystać świadectwo mieszkaniowe w celu wymiany nie tylko na mieszkanie, ale także na zakup prywatnego domu na rynku pierwotnym i wtórnym.

Jednak Ukraińcy wybierają przede wszystkim mieszkania z odsprzedaży – 92% świadectw „єВіднівння” zostało wymienionych na takie mieszkania. Można to naprawić w najbliższej przyszłości poprzez połączenie programów „єВіднівння” i środków programu „єOseli”. Taka możliwość została już oficjalnie przewidziana.

Wykorzystany certyfikat oznacza, że ​​jego właściciel podpisał umowę kupna-sprzedaży mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym. Ale najpierw, zanim to zrobi, właściciel certyfikatu „єVіdnovlennya” musi zarezerwować odpowiednie środki. Oznacza to, że dana osoba podjęła już decyzję, jakie mieszkanie lub dom wkrótce kupi.

Obecnie Ukraińcy zarezerwowali środki w ramach 131 certyfikatów na łączną kwotę 282 mln UAH.

Shulyak przypomniał, że przed zawarciem zakupu lub sprzedaży nowego mieszkania, obywatel musi zrzec się własności mieszkania, które zostało zniszczone przez wroga. Należy tego dokonać w terminie 30 dni od dnia zaksięgowania środków – nie wcześniej. To ważny punkt techniczny.

„Niedawno uprościliśmy tę procedurę – zamiast kontaktować się z WIT, właściciel zaświadczenia „єVіdnovlennya” może skontaktować się z dowolnym TsAP lub notariuszem, który ma dostęp do RPZM – naszego rejestru uszkodzonego i zniszczonego mienia. Dzięki temu będzie można przejść przez procedurę anulowania rezerwacji bez stania w kolejce” – podkreślił Shulyak.

Jednocześnie na sfinansowanie programu „єVіdnovlennya”, na który wydano już łącznie ponad 10 miliardów hrywien, Ministerstwo Rozwoju Społeczności, Terytoriów i Infrastruktury zauważyło, że planowane jest wykorzystanie przejętych rosyjskich aktywów, które dziś wyniosą około 17 miliardów hrywien.

Co wiadomo o programie „Aktualizacja”

10 maja rozpoczął się pierwszy etap programu „Aktualizacja”. Początkowo chodziło jedynie o przekazanie obywatelom do 200 tys. hrywien na renowację lokali, które uległy niewielkim zniszczeniom. Pieniądze można przeznaczyć na zakup materiałów budowlanych, opłacenie robót budowlanych, a także usługi wykonawców.

W lipcu Rada Ministrów uregulowała stosunki związane z wypłatą odszkodowań osobom, które samodzielnie naprawiały szkody wojenne uszkodzona obudowa. A od 1 sierpnia stało się możliwe rozpatrywanie odszkodowań za zniszczone lokale. Właściciele takich nieruchomości będą mogli przeznaczyć uzyskane środki na zakup lub budowę nowych mieszkań.

Ukraińcy, którzy w ramach programu „єOdnowa” naprawili zniszczone mieszkania, mogą teraz zgłosić to za pośrednictwem portalu „Diya” . Wcześniej usługa była dostępna tylko w aplikacji.

minfin.com.ua

Exit mobile version