Site icon GEO Polityka

Von der Leyen przedstawia unijną strategię obrony przemysłowej opartą na wspólnych zamówieniach

Przewodniczący Komisji Europejskiej zauważa, że ​​łącząc kraje w celu zamawiania broni, UE wyśle ​​„silny sygnał” do sektora prywatnego i pobudzi produkcję krajową.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w Parlamencie Europejskim, 28 lutego 2024 r.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła w Parlamencie Europejskim swoją przyszłą Europejską Strategię Obrony Przemysłowej, która skupi się na wspólnych zamówieniach.< /p> napisz Euronews.

p>

Łącząc kraje w celu zamawiania broni, amunicji i innego sprzętu wojskowego, UE wysłałaby „silny sygnał” do sektora prywatnego i stymulować produkcję krajową – stwierdziła.

„Oznacza to turbodoładowanie naszego potencjału przemysłu obronnego w ciągu najbliższych pięciu lat” – podkreślił europejski urzędnik.

Blok uciekł się do wspólnych zamówień, aby stawić czoła najpoważniejszym kryzysom ostatnich lat. Na przykład Komisja Europejska zorganizowała zakup szczepionek przeciwko koronawirusowi, aby zapobiec wzajemnej konkurencji 27 państw członkowskich. Podobny schemat zastosowano przy zakupach gazu spoza Rosji po kryzysie energetycznym.

Zasubskrybuj Google News

Strategia obrony przemysłowej będzie opierać się na tym szablonie, wyjaśniła von der Leyen, a także będzie kierować fundusze UE na najskuteczniejsze projekty.

W publikacji zauważono, że obecnie wykorzystanie środków unijnych jest ściśle ograniczone do celów przemysłowych, badawczych i innowacyjnych, gdyż umowy zabraniają finansowania z budżetu ogólnego działań o charakterze wojskowym lub obronnym. Dlatego blok dostarcza Ukrainie broń za pośrednictwem pozabudżetowego instrumentu zwanego Europejskim Instrumentem na rzecz Pokoju (EPF), który częściowo zwraca koszty darowizn. EPF od miesięcy pozostawała w stanie uśpienia z powodu przedłużającego się weta Węgier i reform krajowych.

Debata prawna na ten temat została obecnie przeniesiona do Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Jej nowa prezydent Nadieżda Calvino obiecała zwiększenie stymulacji przemysłu obronnego bloku. Obecne zasady banku ograniczają jednak finansowanie do technologii podwójnego zastosowania, które mają także zastosowania cywilne. Na przykład pociski artyleryjskie zostaną wykluczone.

Von der Leyen poparła apel Calvino, argumentując, że „przemysł obronny w Europie potrzebuje dostępu do kapitału”, szczególnie ze strony małych i średnich przedsiębiorstw.

„Chciałbym, żebyśmy myśleli szerzej. Ostatecznie chodzi o to, aby Europa wzięła odpowiedzialność za swoje własne bezpieczeństwo” – stwierdziła.

lb.ua

Exit mobile version