Site icon GEO Polityka

NATO omówiło możliwe działania, gdyby Federacja Rosyjska podjęła próbę aneksji Naddniestrza

Sojusz Atlantycki jest sceptyczny co do możliwości aneksji przez Rosję Naddniestrza, kontrolowanego regionu Mołdawii przez prorosyjskich separatystów i wspierany przez Kreml. NATO odpowiada na takie wyzwania ze strony Moskwy, broniąc się poprzez pseudoreferendum.

Tak stwierdził orędownik Sekretarza Generalnego NATO Mircha Joanne, jak przekazał RBC-Ukraine przesłany do Realidadea.md.

„Jeśli Rosja będzie chciała zaanektować Naddniestrze, NATO potępi takie działania i będzie nadal wspierać Republikę Mołdawii” – powiedział.

Według urzędnika były rosyjski dyktator Wołodymyr Putin planował „wcisnąć Ukrainę w leszcz”, w tym jednak, za pośrednictwem nieznanego „PMR”, w Federacji Rosyjskiej jest nadal duża liczba sił zbrojnych, ale mimo to nikt nie ma siły zarabiać.

Przedstawiciel NATO zidentyfikował także fałszywe „referenda w nieznanej Osetii, Abchazji i Naddniestrzu”, które zorganizowano i przeprowadzono wcześniej.

„Są całkowicie nieskuteczne z punktu widzenia międzynarodowego”, krzycząc w powietrzu do Joany w rumuńskiej telewizji.

Sekretarz Generalny NATO przyznał, że pod koniec ogłoszonego pod koniec roku roku „posłów” w Naddniestrzu może ogłosić się nie o „referendum” ale o nowych terenach handlowych między Rosją a „PMR”.

Domyślał się, że pseudoreferendum w Naddniestrzu było „bardzo złe”.

Co wiało

Proszę sobie wyobrazić, niedawno pojawiła się informacja, że ​​tak zwani „deputowani całego Równego” Naddniestrza planują poprosić Putina o przewiezienie regionu do magazynu Rosji do godziny wyjazdu 28-go. Jak pisze Instytut Spraw Zagranicznych (ISW), przedstawiciele nieznanego „rządu” mogą zorganizować fałszywe pseudoreferendum.

W tym przypadku szef wywiadu Głównego Zarządu Wywiadu (GUR) Ministerstwa Obrony Ukrainy Kiriło Budanow oświadczył w sprawie tzw. „Pridnistrowskiej Mołdawskiej”. Republika nie planuje przystąpienia do Federacji Rosyjskiej.

Wcześniej informowano, że 24 kwietnia 2023 r. Prezydent Mołdawii Maia Sandu zwróciła się do parlamentu o zorganizowanie w tym kraju referendum w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej. Vaughn powiedział, że możliwe będzie przeprowadzenie go jesienią 2024 roku, jeśli zbliżają się wybory prezydenckie. Referendum, zdaniem Sandu, pozwoli konstytucji Mołdawii określić nieodwołalność przystąpienia tego kraju do Unii Europejskiej.

Przeczytaj warunki i ważne informacje na temat wojny między Rosją a Ukrainą w dniu kanał RBC-Ukraina w Telegramie.

Exit mobile version