Site icon GEO Polityka

Na Litwie 75% ukraińskich uchodźców planuje powrót do domu – badanie

75% ukraińskich uchodźców na Litwie planuje wrócić do ojczyzny, gdy będzie to bezpieczne. Kolejne 17% Ukraińców nie podjęło jeszcze ostatecznej decyzji. Świadczą o tym dane z badania przeprowadzonego w 2023 r. w wileńskim biurze Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM Lietuva), raporty Delfi.

< p> Przeczytaj stronę Ministerstwo Finansów na Facebooku: główne aktualności finansowe

Główne wyzwania dla Ukraińców na Litwie

Uczestnicy badania stwierdzili, że głównymi wyzwaniami dla nich pozostają:

Według szefowej IOM Lietuvy Eitvydasa Bingelisa w ciągu dwóch lat wojny podstawowe potrzeby zostały zastąpione wyzwaniami związanymi z integracją.

„Teraz coraz częściej słyszymy o kursach języka litewskiego co oznacza, że ​​ludzie zdecydowali się zamieszkać na Litwie, podczas gdy ich kraj nie jest bezpieczny. Jednak większość Ukraińców planuje wrócić do domu, gdy będzie to możliwe” – powiedział Bingyalis.

Według organizacji, w pierwszych miesiącach po przybyciu na Litwę Ukraińcy zauważyli, że szczególnie potrzebują pomocy finansowej i opieki medycznej, a po pierwszym roku zaczęli kłaść nacisk na poszukiwanie pracy i kursy języka litewskiego. Dlatego dano im możliwość bezpłatnej nauki języka litewskiego. Podaje się, że w kursach wzięło udział 400 Ukraińców.

Badanie wykazało, że kwestia zakupu leków (19%), środków higieny osobistej (16%) i odzieży (14%) pozostaje aktualna. W tym czasie Ukraińcy otrzymali 2000 kart na zakup leków, 160 rodzin otrzymało bony na kwotę 150 euro na zakup różnych rzeczy do remontu, a organizacja przeznaczyła 330 000 euro na pokrycie wydatków gospodarstwa domowego przez pierwszy rok.

Wyróżniły się także pieniądze na opłacenie czynszu, a w zeszłym roku otwarto centrum informacyjne MICenter, które prowadzi różne zajęcia dla Ukraińców.

„Jeśli chodzi o integrację Ukraińców w innych krajach bałtyckich i wyzwań z tym związanych, nie ma tu dużej różnicy nr 1. Na Litwie i Łotwie na pierwszym miejscu stawiana jest stabilność finansowa, w Estonii bariera językowa wynosi odpowiednio 25%, 38% i 42%, w krajach sąsiednich Ukraińcy również borykają się z problemem wynajmu długoterminowego (Łotwa – 17%, Estonia – 21%) i wyzwania związane z zatrudnieniem (Łotwa – 31%, Estonia – 33%)” – powiedział Bingelis.

W ciągu dwóch lat od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę około 84 na Litwę przybyło tysiące Ukraińców.

Przypomnijmy

Ministerstwo Finansów napisało, że Litwa przedłużyła tymczasową ochronę uchodźców z Ukrainy o rok – do marca 2025 roku.

minfin.com.ua

Exit mobile version