Site icon GEO Polityka

Ceny wynajmu mieszkań na Ukrainie wzrosły: który obszar jest na szczycie i jakie są ceny?

Co na pewno powinieneś sprawdzić przed zawarciem umowy najmu.< /p>

Na Ukrainie ceny wynajmu mieszkań znacząco wzrosły – prym wiodą obwód zakarpacki, na czwartym Kijów.

pisze OBOZ.UA o tym.

W Kijowie w styczniu 2023 roku koszt wynajmu jednopokojowego mieszkania wynosił 8 tysięcy hrywien miesięcznie. Jednak w ciągu roku, w styczniu 2024 r., ceny mieszkań wzrosły o 4 tys. UAH.

Średni koszt, według portalu wynajmu mieszkań, to już 12 tysięcy hrywien.

Jednak ceny wynajmu mieszkań zależą również od następujących czynników: powierzchnia; bliskość stacji metra; stan mieszkania (naprawa); podłoga; stan otaczającej infrastruktury i części wspólnych.

Tak więc jednopokojowe mieszkanie w dzielnicy Desnyansky w Kijowie można wynająć za 7 tysięcy hrywien, w Svyatoshinsky – za 9 tysięcy, a w dzielnicy Pechersky średni koszt mieszkania osiągnął 26,8 tys. UAH

Według Państwowej Służby Statystycznej, średnio na Ukrainie koszt wynajmu nieruchomości wzrósł w ciągu roku o 15,9%. Średnia cena wyniosła 6,6 tys. hrywien.

Pod względem tempa wzrostu cen pierwsze miejsce zajął region Zakarpacki. Oficjalne statystyki pokazują wzrost cen w ciągu roku o 46,2% do 12,7 tys. UAH za mieszkanie jednopokojowe.

Na drugim miejscu znalazł się obwód lwowski ze średnią ceną 11,9 tys. UAH.

Najniższe ceny wynajmu mieszkań w obwodzie chersońskim – 2831 UAH.

Jak nie stać się ofiarą oszustów

Sprawdź swoje dokumenty. Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości lub w „Dii” można zamówić odpis z rejestru praw do nieruchomości. Dokument kosztuje około 40 UAH.

Otrzymasz informację o tym, kto jest właścicielem nieruchomości. Umowę należy podpisać z właścicielem mieszkania. W rejestrze można znaleźć także informacje o obciążeniach mieszkaniowych. Jeśli np. mieszkanie zostanie zajęte przez sąd z powodu zadłużenia hipotecznego.

Umowę można podpisać bez notariusza, a typowy formularz można znaleźć bezpłatnie w Internecie.

Nie płać „pośrednikom w handlu nieruchomościami” i „właścicielom” do czasu zawarcia umowy. Jeśli właściciel mieszkania poprosi Cię o przesłanie części środków jeszcze przed obejrzeniem mieszkania, aby „upewnić się, że zamierzasz wynająć” lub jeśli „pośrednik w obrocie nieruchomościami” poprosi o pieniądze z góry za swoje usługi, najprawdopodobniej masz do czynienia z oszustami.

< p>Zapłacisz dopiero po obejrzeniu mieszkania, uzgodnieniu z właścicielem, sprawdzeniu dokumentów i podpisaniu umowy najmu.

Przypomnijmy informujesz, że Ukraińcy zostali bez mieszkań – jak działają nowe programy „czarnych” pożyczkodawców.

Przeczytaj także najważniejsze wiadomości dnia:< /p>

tsn.ua

Exit mobile version