Site icon GEO Polityka

Główni bohaterowie wojny: skutki dwuletniej konfrontacji rosyjsko-ukraińskiej

Minęły dwa lata od daty inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę na pełną skalę. Każdy rok, którego doświadczamy, pozwala nam dokonać podsumowania, określić, jak zmieniło się życie, co osiągnęliśmy i gdzie musimy się ruszyć. Kim więc są, główne postacie wojny, opowiada dziś WomanEL.

TreśćStraty wrogaStraty UkrainySzkody i zniszczeniaPomocUchodźcy i wysiedleńcyKomu ufają UkraińcyCo dalej… Minęły dwa lata� Źródło: pinterest.com

Straty wroga

Całkowite straty bojowe wroga od początku inwazji na pełną skalę wynoszą w przybliżeniu:< /p> Twórca „form zerowych”: 8 pobudzających wyobraźnię cytatów Kazimierza MalewiczaNowe brzmienie: MASHA DANILOVA i Vladimir Tribel łączą świat muzyki i bohaterstwa w piosence „Navishcho”

Nie wygraliśmy, ale też nie przegraliśmy… Źródło: pinterest.com

Straty Ukrainy

W drugim roku wojny liczba ofiar śmiertelnych i rannych wśród ludności cywilnej spadła. Według Prokuratury Generalnej (OGPU) od początku rosyjskiej inwazji zginęły łącznie 11 673 osoby. W tym na rok 2023 – 2821. Straty cywilne w drugim roku wojny stanowiły około jednej czwartej strat we wszystkich dwóch latach wielkiej wojny.

Również według OGPU podczas rosyjskiej wojny w wyniku inwazji na początek 2024 r. rannych zostało 18 336 Ukraińców. Jedna trzecia tej liczby, prawie 6500, będzie miała miejsce w 2023 r.

Rzeczywista liczba może być wyższa, ponieważ niektóre raporty wciąż oczekują na potwierdzenie. W związku z tym liczba zgonów w 2023 r. może wzrosnąć ze względu na wysoką liczbę ofiar śmiertelnych w ostatnich dniach 2023 r. `8212; na początku 2024 roku. Według wstępnych danych ONZ w tym okresie zginęło 90 osób.

Przez całą wojnę urzędnicy nie podali żadnych konkretnych liczb dotyczących strat Ukraińskich Sił Zbrojnych. Ale zarówno prezydent, jak i przedstawiciele jego urzędu wielokrotnie mówili o 30-50 żołnierzach zabijanych każdego dnia.

Główne liczby wojny: straty w zasobach mieszkaniowych – 58,9 miliardów dolarów. Źródło: pinterest.com

Uszkodzenia i zniszczenia

Na początku 2024 r. straty w budynkach mieszkalnych pozostaną największym udziałem w całkowitych szkodach bezpośrednich – 58,9 miliarda dolarów. Do regionów najbardziej dotkniętych zniszczeniami mieszkaniowymi należą obwody doniecki, kijowski, ługański, charkowski, mikołajewski, czernihowski, chersoński i zaporoski.

Infrastruktura i przemysł oraz straty przedsiębiorstw pozostają na drugim i trzecim miejscu w rankingu pod względem wielkości strat – odpowiednio 36,8 miliarda i 13,1 miliarda dolarów.

Pomoc

W ciągu ostatnich dwóch lat nasi sojusznicy przesłali ogromne ilości pomocy wojskowej, finansowej i humanitarnej. Według Kilońskiego Instytutu Gospodarki Światowej Ukraina otrzymała prawie 92 miliardy dolarów od instytucji Unii Europejskiej i 73 miliardy dolarów od Stanów Zjednoczonych.

Innymi głównymi darczyńcami pomocy finansowej dla Ukrainy byli:

Ukrainę pomogły czołgi, obrona powietrzna i artyleria dalekiego zasięgu dostarczone przez Zachód. Jednak w ostatnich miesiącach przepływ pomocy zmalał w wyniku debaty na temat tego, jak długo sojusznicy mogą realistycznie wspierać Ukrainę.

W Stanach Zjednoczonych nowy pakiet pomocowy o wartości 60 miliardów dolarów został zablokowany w Kongresie z powodu wewnętrznych sporów politycznych. Wśród zwolenników Ukrainy istnieją również obawy, że poparcie USA znacznie spadnie, jeśli Donald Trump powróci do Białego Domu podczas listopadowych wyborów prezydenckich.

W lutym w UE zatwierdzono pakiet pomocowy o wartości 54 miliardów dolarów. Wszystko działo się na tle długich rozmów i rokowań, przede wszystkim z Węgrami, których premier Viktor Orban jest sojusznikiem Putina i sprzeciwia się wspieraniu Ukrainy.

Ponadto UE będzie mogła dostarczać jedynie około pół miliona sztuk pocisków artyleryjskich, które obiecał Kijówowi do końca marca 2024 roku.

Uchodźcy i osoby przesiedlone

W ciągu dwóch lat od inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę ponad 14 milionów ludzi (około jedna trzecia populacji kraju) opuściło swoje domy. Około 3,7 mln osób jest przesiedlonych na terenie Ukrainy, a prawie 6,5 mln to uchodźcy za granicą. Ponad 4,5 mln wróciło do domu z zagranicy lub z miejsc przesiedleń na terenie kraju.

Obecnie 80% uchodźców z Ukrainy to kobiety, 69% z nich ma członków rodziny pozostawionych na Ukrainie. Średni wiek uchodźców z Ukrainy to 44 lata.

Najwięcej ukraińskich uchodźców na początku lutego 2024 r. odnotowano w Niemczech – 1,140 mln osób, z czego ponad milion otrzymało tymczasową ochronę. Według szacunków ONZ w Rosji i na Białorusi żyje ok. 1,252 mln Ukraińców.

Według Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) liczba osób wewnętrznie przesiedlonych na Ukrainie do końca 2023 r. wyniosła 3,689 milion ludzi. Spośród nich prawie połowa pochodzi z dwóch regionów – Charkowa i Doniecka.

Ponad 14 milionów ludzi opuściło swoje domy. Źródło: Pinterest

Komu ufają Ukraińcy

W porównaniu z pierwszym rokiem wojny Ukraińcy zaczęli ufać władzom znacznie mniej. Zaufanie do organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości również spadło jeszcze bardziej. Są jednak instytucje i osoby, którym większość Ukraińców nadal ufa.

Według sondażu Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii (KIIS) Ukraińcy najbardziej wierzą obecnie w Siły Zbrojne Ukrainy (96%). Zaufanie to nie uległo zmianie w ciągu kolejnego roku wojny. Wolontariusze cieszą się także stabilnym i wysokim zaufaniem (84%).

Według badania KIIS na początku lutego 2024 r. 65% respondentów ufało Władimirowi Zełenskiemu. Dymisja naczelnego wodza Walerego Załużnego kosztowała prezydenta kolejne 5% jego zaufania. Emerytowanemu generałowi w lutym 2024 roku ufało 94% Ukraińców, a jego następcy na stanowisku Naczelnego Wodza Aleksandra Syrskiego zaufało zaledwie 40%.

Co dalej …

Skutki długoterminowe Ta wojna na Ukrainie będzie odczuwalna przez pokolenia. Biorąc pod uwagę, że żadna ze stron nie zamierza się poddać, a Putin wydaje się pozostać u władzy, prognozy analityków skłaniają się ku długiej wojnie…

Wcześniej pisaliśmy, ile Ukraińcy przekazali Siłom Zbrojnym Ukrainy w 2023 r.

Źródło informacji

Exit mobile version