Site icon GEO Polityka

Austria wszczęła śledztwo przeciwko Raiffeisen Bank International

Austriacki organ nadzoru finansowego (FMA) wszczął dochodzenie w sprawie austriackiej grupy bankowej Raiffeisen Bank International (RBI) w związku z podejrzeniami o pranie pieniędzy, pisze Reuters, podając link do raportu rocznego banku.

► Czytaj Ministerstwo Finansów na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finansach

Co wiadomo

Według źródła agencji śledztwo dotyczy transakcji z udziałem Rosji i wycieki danych zwane Cypryjskimi poufnymi. Bank wyjaśnił, że regulator bada wpłaty od trzech klientów dokonane w latach 2017–2020. Instytucja kredytowa została o tym ostrzeżena w styczniu 2023 r.

Zdaniem FMA instytucja finansowa „nie dopełniła w pełni swoich obowiązków administracyjnych”, w szczególności naruszyła zasadę „znaj swojego klienta”, stanowiącą mechanizm przeciwdziałający praniu pieniędzy.

Raiffeisen Bank zamierza odwołać się od wszelkich kar nałożonych przez organ regulacyjny. „Mówimy o starych płatnościach przed 2020 rokiem” – powiedział przedstawiciel RBI.

Dochodzenie przeciwko bankowi prowadzi także Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) Departamentu Skarbu USA.

p>

Jak zauważył Raiffeisen Bank, jest to związane z „działalnością płatniczą, którą RBI wspiera wraz z bankami korespondentami w USA w świetle wydarzeń związanych z Rosją i Ukrainą”.

„Naruszenie amerykańskich sankcji może skutkować karami finansowymi i zamrożeniem rachunków lub zerwanie relacji biznesowych z amerykańskimi bankami-korespondentami” – podkreślił bank.

Przypomnijmy

Po wybuchu wojny na Ukrainie macierzysta struktura rosyjskiego Raiffeisenbanku, Raiffeisen Bank International ogłosił zamiar ograniczenia swojej działalności w Rosji. Grupa nakreśliła dwa możliwe scenariusze wyjścia: sprzedaż aktywów lub wydzielenie – faktyczne umorzenie. Do tej pory wyjście RBI z Rosji było opóźnione. Jednocześnie Raiffeisenbank pozostał jednym z niewielu dużych banków w kraju, który nie został objęty sankcjami. Pozwala mu to na przeprowadzanie transakcji walutowych bez ograniczeń.

Ukraina umieściła Raiffeisen Bank na liście „sponsorów wojny”, ale po zablokowaniu przez Austrię 12. pakietu unijnych sankcji wobec Rosji Kijów usunął ten bank z listy „sponsorów wojny”. lista. Wiedeń zareagował na to i wycofał weto w sprawie sankcji.

minfin.com.ua

Exit mobile version