Site icon GEO Polityka

Ukraina rozpoczęła handel energią elektryczną z innym krajem UE

22 grudnia Ukrenergo przeprowadziło pierwsze aukcje ze wspólnym dostępem do autostrad międzystanowych Połączenia międzysystemowe między Ukrainą a Ugorszczyną na europejskiej platformie uniwersalnej do podsekcji JAO (Wspólne Biuro Alokacji).

Poinformowało o tym RBC-Ukraine w komunikatach dla działu prasowego firmy.

„Oznacza to, że w tym roku Ukraina rozpoczęła „handlową wymianę energii elektrycznej na zasadach europejskich z jednym z krajów UE” – informujemy.

Według służb prasowych eksport jest dziś ograniczony i nadal będzie kierowany do Słowacji, Ugorszczina, Polska, Rumunia i Mołdawia. Zagalny obsyak 2793 MW rocznie, przy maksymalnym ciśnieniu w ciągu roku do 295 MW.

Import energii elektrycznej odbywa się w latach wczesnych i wieczornych na Słowacji, Ugorszczynie, w Polsce, Rumunii, a także nocą z Mołdawii . Zagalny obsyak 1018 MW rocznie, o maksymalnej mocy do 194 MW rocznie.

Do 1 2023 roku techniczna możliwość importu energii elektrycznej z Europy na Ukrainę i Mołdawię osiągnie 1700 MW.

p>

Ponadto 22-go, podczas bardzo ciepłej i słonecznej pogody, system energetyczny Ukrainy będzie miał nadwyżkę energii elektrycznej. Aby zachować równowagę pomiędzy bezpieczeństwem produkcyjnym i eksploatacyjnym systemu elektroenergetycznego, Ukrenergo, polski operator systemu elektroenergetycznego PSE, świadczy pomoc awaryjną w godzinach 11:00 – 16:00, ostatecznie skupując nadwyżki od Ukraińskiej Energii Elektrycznej o łącznej mocy 1440 MW rocznie.

Wygląda na to, że Ukraina zaczęła przechodzić na wspólne europejskie zasady dostępu do linii międzypaństwowych dla eksporterów i importerów energii elektrycznej. Po raz pierwszy Ukrenergo podpisało kontrakt z rumuńskim operatorem Transelectrica.

Exit mobile version