Site icon GEO Polityka

Były szef WWK w obwodzie czernihowskim „zarobił” ponad milion dolarów na „uchylających się od poboru”: SBU ujawniła szczegóły

Po nominacji na szefa Ministerstwa Obrony Ukrainy Rustem Umerow obiecał przeprowadzenie na dużą skalę antykorupcyjnych „czystek” w TCC/SP i podobną reformę funkcjonowania wojskowych komisji lekarskich (MMC), a teraz znane są nowe wyniki tych innowacji.

11 0

< p class="wp-caption-text">Zdjęcie – t.me/SBUkr

O tym, że na terenie obwodu czernihowskiego siły bezpieczeństwa zidentyfikowały i wyeliminowały ogólnoświatowy schemat pozwalający osobom odpowiedzialnym za służbę wojskową na uniknięcie mobilizacji i nielegalny wyjazd za granicę, a także, w wyniku śledztwa, byłego szefa zatrzymano lokalną komisję wojskową – pisze NBN”, powołując się na kanał Telegram Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

Jak się okazało, za określoną sumę pieniędzy były funkcjonariusz, przy aktywnym udziale kilku obecnych urzędników Wojskowej Komisji Wojskowej i instytucji medycznych, obiecał mężczyznom w wieku poborowym szybkie wykreślenie z rejestru wojskowego, dzięki zapewnieniu fikcyjne zaświadczenia o nieprzydatności do służby zdrowia, które umożliwiały „uchylającym się od poboru” na podstawie „fałszywych” dokumentów wyjazd poza granice kraju.

Dzięki funkcjonariuszom SBU udało się udokumentować popełnienie opisywane przestępstwa przez byłego funkcjonariusza i przetrzymywanie oskarżonego we własnym domu, zaraz po otrzymaniu przez niego nowej łapówki.

Najciekawsze jest jednak to, że po przeszukaniach co najmniej Zatrzymanemu skonfiskowano kwotę 1 miliona dolarów oraz ponad 22 000 euro, w tym dokumentację dotyczącą szeregu mieszkań i działek, które SBU już przejęła.

Jeśli wina zatrzymanego i grupy „współpracowników” zostanie ostatecznie udowodnione, napastnicy dostaną do 10 lat więzienia, a co za tym idzie, utracą swój majątek.

Wcześniej pisaliśmy, o tym, że Getmantsev powiedział ile mobilizacja 500 000 osób będzie kosztować budżet Ukrainy.

nbnews.com.ua

Exit mobile version