Site icon GEO Polityka

W Odessie oszust stworzył fałszywą stronę internetową „Wsparcie”.

Poprzez phishing, podobny do portalu programu państwowego, próbował uzyskać informacje o kartach bankowych Ukraińców.

są bliźniaczą witryną państwowego programu „є Wsparcie”, mającego na celu wyłudzanie Ukraińców informacji o ich kartach bankowych. Obecnie napastnik przebywa już za kratkami.

Według Komendy Głównej Policji Krajowej w obwodzie odeskim oszust stworzył stronę phishingową, która bardzo przypominała rządowy portal pomocy „esupport”. Osoby, które kliknęły w link, proszone były o pozostawienie danych dotyczących sposobu płatności, który następnie rzekomo miał otrzymać płatność. Dzięki otrzymanym informacjom atakujący dokonywał transakcji przy użyciu cudzych kart. W ten sposób udało mu się ukraść użytkownikom 16 tysięcy hrywien.

Policja zatrzymała oszusta i zabezpieczyła dowody w postaci telefonów komórkowych i komputerów. Mężczyzna został poinformowany o podejrzeniu z art. 190 Kodeksu karnego – oszustwa z wykorzystaniem sprzętu elektronicznego. Grozi mu od 3 do 8 lat więzienia. Sąd wybrał wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania z prawem do wpłacenia kaucji w wysokości 211 tys. hrywien.

lb.ua

Exit mobile version