Site icon GEO Polityka

Badanie: 65% projektów kryptowalutowych jest martwych

Według badania przeprowadzonego przez specjalistów z AlphaQuest i Storible, spośród 12 343 aktywów kryptograficznych, które kiedyś znalazły się na liście na CoinMarketCap w 2023 roku przestało istnieć ponad 8850.

Badacze ocenili opłacalność projektów kryptowalut w oparciu o następujące czynniki: dzienny wolumen obrotu poniżej 1000 USD i płynność poniżej 50 000 USD (92,6%), usunięte konta na Twitterze/X (35,6%) lub brak aktywności w tym serwisie społecznościowym sieci przez ponad trzy miesiące (26,9%), niedziałające strony internetowe (50,9%) oraz usunięcie z serwisu CoinMarketCap (47,6%). Aby obliczyć „żywotność” tych tokenów, analitycy porównali datę rejestracji domeny z datami ostatnich postów na Twitterze.

Analitycy podkreślali, że 72% startupów, które pojawiły się w okresie wzrostów w latach 2020-2021, zakończyło się niepowodzeniem. Są konkretne liczby: z 4834 projektów kryptograficznych 3473 nie było w stanie przetrwać. 32% zmarło po fiasku giełdy FTX, a 35% po upadku ekosystemu Terra. Wskazuje to na wrażliwość takich przedsiębiorstw na wahania rynkowe i podkreśla znaczenie zarządzania ryzykiem – twierdzą autorzy raportu.

Najwyższy „wskaźnik śmiertelności” projektów kryptograficznych wystąpił w sektorze wideo i muzycznym. Podobny odsetek monet typu stablecoin odnotował załamanie ze względu na niedźwiedzi trend na rynku aktywów cyfrowych. Duża liczba „martwych monet” pochodziła również z branży Metaverse (51%). Okazało się również, że średni czas życia projektów kryptograficznych wynosi trzy lata. 21,77% startupów trwało krócej niż rok, a 11,65% mniej niż sześć miesięcy. Tylko 22,4% projektów trwało dłużej niż cztery lata.

Kilka lat temu założyciel Cardano, Charles Hoskinson, skrytykował sieć Ethereum Classic, nazywając ją „martwym i bezużytecznym blockchainem, który nie wykorzystuje swojego pełnego potencjału”.

Источник: bits.media

Exit mobile version