Lekarze zwracają uwagę, że pierwsze dania muszą znaleźć się w codziennej diecie.
Lekarze zalecają włączenie do diety zup warzywnych. A jeśli lubisz bogate w mięso pierwsze dania, musisz je odpowiednio przygotować, aby nie szkodziły organizmowi. Podpowiadamy, dlaczego zupa jarzynowa jest taka zdrowa i jak prawidłowo przygotować dania na bulionie mięsnym.
Jakie zalety ma zupa jarzynowa
Zupy i barszcze gotowane na bulionie mięsnym , nie są daniem niezbędnym do codziennego użytku, jak tłumaczą lekarze. Dlatego jeśli nie jesz pierwszych dań, nie powinieneś się do tego zmuszać. Nie dotyczy to jednak zup jarzynowych, które zawierają wiele przydatnych witamin i związków, zwłaszcza pierwszych dań bez smażenia i dodawania tłuszczów zwierzęcych.
Zupy i buliony warzywne z łatwością przywracają niezbędną równowagę płynów w organizmie, poprawiają motorykę jelit i nasycają organizm substancjami odżywczymi. Takie dania są obowiązkowe dla osób starszych, matek karmiących, małych dzieci i osób na rygorystycznych dietach. Przecież takie zupy mogą całkowicie nasycić organizm wszystkimi niezbędnymi witaminami i minerałami.
Jednak dietetycy na ogół odradzają spożywanie bogatych zup mięsnych. Ponieważ bulion ten zawiera wiele mikroelementów ekstrakcyjnych, to znaczy wszystkie szkodliwe substancje z mięsa dostają się do bulionu. Na przykład antybiotyki, które mogą znajdować się w produkcie.
Jak prawidłowo przygotować zupę jarzynową: przydatne wskazówki
Jeśli przygotowujesz zupę na bulionie mięsnym, musisz ją ugotować wyłącznie z domowego mięsa. Mięso gotujemy 30 minut, pierwszą wodę odcedzamy, dodajemy nową, gdy woda się zagotuje, wrzucamy warzywa.
Do zupy nie solimy, używamy warzyw sezonowych, warto lepiej kupować je na rynkach od zaufanych sprzedawców. Takie produkty nie zawierają chemicznych dodatków i azotanów.
Aby zachować w zupie maksymalną ilość witamin, warzywa należy szybko zalać wrzącą wodą i przykryć pokrywką. W ten sposób kondensacja, która zabiera większość witamin, spłynie z powrotem do zupy.
Lekarze nie zalecają spożywania gorących pierwszych dań, bo wrząca woda może spalić przełyk i spowodować raka. Nie podgrzewaj także całego garnka z już przygotowaną zupą. Lepiej nalać sobie porcję do talerza i podgrzać, aby w naczyniu zachowało się więcej witamin.