Site icon GEO Polityka

Ogromny napływ pieniędzy do funduszy ETF: kryptowaluta stale rośnie

Opinia Efekt uruchomienia spotowych ETF-ów na Bitcoin okazał się długoterminowy. Zanim zaczęło się pojawiać, minęło około miesiąca. Bitcoin po raz pierwszy od ponad dwóch lat przekroczył 50 000 dolarów, altcoiny również są na minusie.

Bitcoin

Wartość bitcoina wzrosła o około 10% od 9 do 16 lutego. Pierwsza kryptowaluta była bardzo bliska poziomu 53 000 dolarów, ale nie była jeszcze w stanie pokonać kamienia milowego. Bitcoin pozostaje około 25% od najwyższego w historii poziomu 69 000 dolarów z listopada 2021 r.

Źródło: tradingview. com

Jedną z głównych przyczyn szybkiego wzrostu największej kryptowaluty pod względem kapitalizacji był napływ dużego kapitału do funduszy typu spot notowanych na BTC. Począwszy od 8 lutego 2024 r. średni dzienny wolumen infuzji do tych ETF-ów przekroczył 500 mln dolarów, a we wtorek 13 lutego liczba ta całkowicie przekroczyła granicę 630 mln dolarów.

Kolejnym powodem szybkiego wzrostu BTC był wysoki popyt ze strony amerykańskich inwestorów. Istnieją dwa potwierdzenia tego. Po pierwsze: wzrost indeksu premium największej lokalnej giełdy kryptowalut Coinbase do 0,12. Indeks Coinbase Premium Index pokazuje różnicę w cenie BTC pomiędzy Coinbase a największą na świecie giełdą Binance. Indeks osiągnął obecnie najwyższy poziom od maja 2023 r. Zdaniem analityków CryptoQuant jest to bezpośrednie potwierdzenie, że presję zakupową wywierają amerykańscy inwestorzy. Drugie potwierdzenie odnotował założyciel 10x Research, Markus Thielen: największa część wzrostu Bitcoina ma miejsce w godzinach handlu w Stanach Zjednoczonych: 

„W ciągu ostatnich 30 dni BTC zyskała 17%, 11% z tych 17% miało miejsce podczas sesji giełdowej w USA.” 

Z punktu widzenia analizy technicznej Bitcoin znajduje się na terytorium byków. Ogólnie rzecz biorąc, następnym celem powinien być najwyższy w historii poziom 69 000 dolarów. Jednocześnie wskaźniki dostarczają informacji wielokierunkowej. Fakt, że cena znajduje się powyżej 50-tygodniowej średniej kroczącej (zaznaczonej na niebiesko) jest czynnikiem sprzyjającym wzrostowi. Wskaźnik RSI wszedł jednak w strefę wykupienia, co można zinterpretować jako sygnał negatywny. Warto jednak pamiętać: podczas hossy często podaje się fałszywe informacje. Poziom wsparcia wynosi 49 048 USD.

Źródło: tradingview.com

Indeks strachu i chciwość nie zmieniła się od zeszłego tygodnia. Pozostaje na poziomie 72. Oznacza to, że wśród inwestorów Bitcoinów chciwość przeważa nad strachem.

Ethereum

W okresie od 9 lutego do 16 lutego eter wzrósł o ponad 14%. Handel drugą co do wielkości kryptowalutą pod względem kapitalizacji ponownie przekracza 2 800 dolarów, co jest również najwyższym wynikiem od maja 2022 r. Z siedmiu sesji giełdowych tylko jedna, we wtorek, 13 lutego, okazała się negatywna.

Źródło: tradingview. com

Jedną z przyczyn wzrostu cen eteru jest ciągła akumulacja aktywów przez dużych graczy (wieloryby). Według platformy Lookonchain wzrost drugiej co do wielkości kryptowaluty pod względem kapitalizacji od 1 lutego wyniósł około 24%, czemu towarzyszyło wycofanie przez jednego posiadacza 69 500 ETH o wartości około 179 mln dolarów z czterech giełd kryptowalut: Binance, Bybit, OKX i Bitfinex. Co ciekawe, ta sama postać, która wcześniej aktywnie kupowała tokeny WBTC, zdecydowała się na wymianę 425 tych monet (około 22 mln dolarów) na 7 918 ETH. Oczywiście inwestor uważa, że ​​na obecnym etapie poziomy Eter nie zatrzyma się i będzie nadal rósł.

Współzałożyciel Ethereum, Jeffrey Wilcke, sprzedał za pośrednictwem giełdy Kraken 14 300 ETH o wartości około 38 milionów dolarów. Działania takie mają najprawdopodobniej charakter dywersyfikacji. Sam Wilke otwarcie wyraził chęć inwestowania w alternatywne projekty, które wymagałyby dużego kapitału. Wyjaśnienie wydaje się całkiem prawdopodobne: nawet po masowej sprzedaży nadal miał w rękach 136,00 ETH o wartości około 390 milionów dolarów.

Sytuacja w przypadku spotowych ETF-ów na eter nadal się rozwija. Nie, nie otrzymali jeszcze zgody Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Jednak coraz więcej firm stara się o takie fundusze. W poniedziałek 12 lutego spółka Franklin Templeton Investments, której podstawową działalnością jest zarządzanie aktywami, jako kolejny podmiot złożyła wniosek o utworzenie spotowego funduszu ETF Ethereum.

Z punktu widzenia analizy technicznej sytuacja należy do byków. Cena znacznie przekracza 50-tygodniowe (niebieskie) i 200-tygodniowe (żółte) średnie kroczące, które utworzyły „złoty krzyż” w grudniu 2023 r. (silny sygnał kupna). W zeszłym tygodniu styczniowe maksimum na poziomie 2 717,5 USD zostało pokonane, co stanowiło poziom oporu i obecnie stało się wsparciem. Droga jest teraz otwarta na kolejny poziom oporu w okolicach 3 600 dolarów.

Źródło: tradingview. com

Lawina

W ciągu tygodnia lawina wzrosła o niecałe 10%. Kryptowaluta ponownie notowana jest powyżej 40 dolarów, co nie miało miejsca od 11 stycznia 2024 r. Oceniając wyłącznie sesje giełdowe, możemy dojść do wniosku, że byki i niedźwiedzie były na równych warunkach: cztery sesje wzrostu i trzy sesje spadków. Znacznie bardziej znaczące okazały się jednak wskaźniki tego pierwszego.

Źródło: tradingview. com

Ekosystem Avalanche wciąż ewoluuje. Prezes Ava Labs, John Wu, powiedział w podcaście Thinking Crypto, że liczba adresów w sieci wzrosła w ciągu roku o 100%. Podkreślił także ekspansję Avalanche w zakresie podsieci. Na początku 2024 roku na platformie jest ich 20, jednak w ciągu 12 miesięcy planowane jest wprowadzenie kolejnych 80.

13 lutego Durango zostało zaktualizowane w jednej z podsieci – Fidżi. Ma za zadanie zapewnić komunikację międzysieciową bez zaufania stron trzecich, a także znacznie zwiększyć skalowalność.

Kluczem do aktualizacji będzie aktywacja funkcjonalności Avalanche Warp Machine (AWM), która powinna umożliwić komunikację pomiędzy podsieciami i pozwolić programistom na wprowadzenie swobodnego przepływu protokołów pomiędzy dowolnymi dwoma z nich.

Według analizy technicznej Avalanche znajduje się w trendzie wzrostowym. Potwierdzają to wskaźniki: cena znajduje się powyżej 50-dniowej średniej kroczącej (zaznaczona na niebiesko), a RSI przekracza 50. Najbliższym poziomem oporu będzie szczyt z grudnia 2023 r. na poziomie 50 dolarów, poziom wsparcia to 37,5 dolarów.

 

Źródło: tradingview.com

Wnioski

Zatem zwyżkowy trend na rynku jest kontynuowany. Bitcoin pewnie przekroczył 50 000 dolarów, a Ethereum 2800 dolarów. Rozwojowi Avalanche towarzyszy rozwój sieci, co znajduje odzwierciedlenie we wdrażaniu podsieci i aktualizacjach.

Niniejszy materiał i informacje w nim zawarte nie stanowią indywidualnej ani innej porady inwestycyjnej. Opinie redaktorów mogą nie pokrywać się z opiniami autora, portali analitycznych i ekspertów.

Источник: bits.media

Exit mobile version