Amerykańskie Stowarzyszenie Bankowców (ABA) zwróciło się do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) o dokonanie przeglądu definicji legislacyjnej kryptowalut, aby banki mogły przechowywać tego typu aktywa.
W piśmie ABA do przewodniczącego SEC Gary’ego Genslera konsorcjum odwołuje się do niedawno zatwierdzonych kasowych funduszy ETF Bitcoin w Stanach Zjednoczonych. Obecnie amerykańskie banki nie są uznawane za depozytariuszy nawet w ramach funduszy notowanych na giełdzie kryptowalut. W związku z tym ABA wezwał organ regulacyjny do przeglądu Biuletynu rachunkowości pracowniczej 121 (SAB 121), który reguluje księgowość i przechowywanie aktywów kryptograficznych.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami banki są zobowiązane do utrzymywania aktywów kryptograficznych w swoim bilansie, co zwiększa koszty i utrudnia świadczenie usług powierniczych w zakresie przechowywania walut cyfrowych na dużą skalę, zauważyła ABA.
„SEC zatwierdziła niedawno 11 spotowych platform ETP Bitcoin, zapewniających inwestorom dostęp do kryptowaluty za pośrednictwem produktu regulowanego. Nie identyfikują one jednak podmiotów zajmujących się bankowością powierniczą, chociaż odgrywają ważną rolę w przypadku wszystkich innych ETP” – stwierdzono w piśmie ABA.
Bankowcy wezwali zatem SEC do zawężenia definicji kryptowalut w SAB 121, aby wykluczyć tradycyjne aktywa rejestrowane w blockchain. To ochroni depozyty tokenizowane przed rygorystycznymi zasadami obowiązującymi kryptowaluty. Stowarzyszenie domagało się także zwolnienia banków z wymogów bilansowych, uznając jednocześnie konieczność przestrzegania zasad ujawniania informacji w celu zapewnienia przejrzystości.
Starszy analityk ETF Bloomberg, Eric Balchunas, zauważył, że pojawienie się kasowych funduszy ETF na Bitcoin zmieniło ton wokół regulacji kryptowalut w Stanach Zjednoczonych. Dlatego amerykańskie banki, pozbawione kluczowej roli w Bitcoin ETF-ach, naciskają na SEC, aby zmieniła zasady przechowywania aktywów cyfrowych.
Kilka lat temu ABA sprzeciwiła się wprowadzeniu cyfrowego dolara, ponieważ dałoby to zbyt dużą władzę amerykańskiej Rezerwie Federalnej (Fed).
Источник: bits.media