Władze Wyspy Man – samorządnej krainy Korony Brytyjskiej, a właściwie offshore – zamierzają zmienić lokalne ustawodawstwo, zapisując koncepcję kryptowaluty tak, aby była zgodna z przepisami dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) i finansowaniu terroryzmu (CFT).
Lokalny Urząd ds. Usług Finansowych (FSA) ogłosił przesłuchanie publiczne w sprawie poprawek do obecnych ram prawnych. Pomimo tego, że większość firm kryptowalutowych na wyspie jest już zarejestrowana zgodnie z przepisami AML i CFT, agencja uważa za konieczny bardziej rygorystyczny nadzór nad kryptowalutami.
Jedna ze zmian polega na utrzymaniu dotychczasowych zasad ustanowionych ustawą o rejestracji i nadzorze nad przedsiębiorstwami z 2015 roku. FSA uważa jednak, że takie podejście nie chroni w pełni posiadaczy kryptowalut, zwłaszcza klientów detalicznych, przed potencjalnymi stratami finansowymi.
Agencja zaproponowała rozszerzenie definicji „inwestycji” o kryptowaluty. Będzie to wymagało od firm kryptograficznych przestrzegania standardów inwestycyjnych dla tradycyjnych aktywów, a standardy te mogą częściowo dotyczyć całego rynku kryptowalut.
FSA bada możliwość opracowania odrębnych ram regulacyjnych dla dostawców usług aktywów wirtualnych (VASP) i emitentów kryptowalut. Nowe wymogi mogłyby być wzorowane na unijnej ustawie o kryptowalutach (MiCA), która ma wejść w życie do końca roku. Wyspa Man nie jest częścią UE, ale przyjęcie przepisów podobnych do MiCA uprości nadzór nad branżą kryptowalut, uważają lokalne władze.
W 2017 roku Wyspa Man otworzyła swoje podwoje dla organizatorów pierwszej oferty monet (ICO). W 2019 r. władze lokalne utworzyły „piaskownicę regulacyjną”, aby zapewnić sprzyjające środowisko dla rozwoju firm blockchain.
Источник: bits.media