Site icon GEO Polityka

W zeszłym roku brytyjskie firmy wyeksportowały do ​​Rosji technologię wojskową o wartości ponad 100 milionów dolarów – Times

Moskwa otrzymuje najważniejsze komponenty broni, w szczególności chipy i drony, za pośrednictwem krajów trzecich lub bezpośrednio z Wielkiej Brytanii.

W ciągu pierwszych 10 miesięcy ubiegłego roku brytyjscy dostawcy wyeksportowali do Rosji kluczowe komponenty technologii wojskowej o wartości ponad 100 milionów dolarów.

Pisze o tym The Times.

< p>Lista eksportowa obejmuje półprzewodniki i drony.

Moskwa otrzyma sprzęt za pośrednictwem stron trzecich, w tym firm chińskich, hongkońskich i tureckich. Towary o wartości około 15 milionów dolarów przybyły bezpośrednio z brytyjskich pociągów do Rosji. Jest to kwota kilkukrotnie niższa w porównaniu z rokiem 2022, kiedy eksport brytyjskich technologii do Federacji Rosyjskiej wyniósł prawie 770 mln dolarów. Jednak do dziś, prawie dwa lata po inwazji Moskwy na Ukrainę na pełną skalę, towary z Wielkiej Brytanii trafiają do armii rosyjskiej.

Subskrybuj nasze Google News

Cenzor, nawiązując do publikacji, zauważa, że ​​pomimo tego, że wiele komponentów nie zostało objętych sankcjami, są one ważne dla rosyjskiej broni i nie mogą być produkowane w Federacji Rosyjskiej . Są to przede wszystkim elementy półprzewodnikowe i elektroniczne. W zeszłym roku do Rosji przybyły także brytyjskie maszyny do „komputerowego sterowania numerycznego” (CNC) o wartości około 1,5 miliona dolarów.

Gazeta podkreśla, że ​​urządzenia o wysokiej precyzji są szczególnie przydatne w produkcji obronnej i stanowią poważny problem dla sojuszników Ukrainy.

Kto w Wielkiej Brytanii wysyła technologię do Rosji

The Times pisze, że brytyjski producent półprzewodników FTDI wyprodukował chipy znalezione w opuszczonym rosyjskim czołgu w Browarach w obwodzie kijowskim w marcu 2022 roku. W ubiegłym roku do Rosji sprowadzono komponenty FTDI o wartości około 1,5 mln dolarów w porównaniu z 500 tys. dolarów w 2022 r.

Brytyjska firma Mykines, zarejestrowana w Enfield w północnym Londynie, po inwazji na Ukrainę zorganizowała sprzedaż elektroniki w Rosji za około 1,2 miliarda dolarów. Według Instytutu KSE Szkoły Głównej Handlowej w Kijowie w pierwszych 10 miesiącach 2023 roku firmy wyeksportowały do ​​Federacji Rosyjskiej krytyczne komponenty o wartości 37,3 mln dolarów.

Machinery Trading&Service;Service, brytyjski dostawca części dla przemysłu wydobywczego i budowlanego, dostarczył do Rosji sprzęt o wartości 10,7 miliona dolarów, co czyni go drugim co do wielkości dostawcą w Wielkiej Brytanii. Jest prawdopodobne, że biznes został przeniesiony na Irinę Woroninę, Ukrainkę mieszkającą w Mołdawii, zaledwie kilka miesięcy po rozpoczęciu wojny na pełną skalę. „Pośredni handel brytyjskich spółek wzrósł o 78% w ujęciu pieniężnym w dziesiątym miesiącu 2023 r. w porównaniu z tym samym okresem w 2022 r.” – powiedziała Elena Belousova, starszy dyrektor ds. badań w Instytucie KSE.

lb.ua

Exit mobile version