Site icon GEO Polityka

Toksyczna krytyka: 5 wskazówek, jak chronić granice osobiste

Każdy z nas w pewnym momencie życia spotkał się z krytyką. To jedna z tych rzeczy, które prześladują nas od dzieciństwa. Czasami jest to konstruktywne, pomagające skorygować błędy i niedociągnięcia. Jednocześnie istnieje również toksyczna krytyka, która może zniszczyć nasze reakcje obronne i spowodować niską samoocenę, mówi WomanEL.

TreśćJakim rodzajem krytyki jest Ochrona granic osobistych Toksyczna krytyka. Źródło: Freepik

Jakiego rodzaju krytyka może być

Na tle popularyzacji tematu zdrowia psychicznego ludzie coraz częściej zaczynają myśleć o osobistych granicach: gdzie kończy się osobisty komfort i gdzie wkracza się w twoje „ja” zaczyna się.

Miłość ze smakiem: 3 stylowe kijowskie restauracje na Walentynki Trener 86-letnia Jane Fonda zdradziła główne sekrety swojej szczupłości

Ważne jest, aby nauczyć się odróżniać krytykę konstruktywną od destrukcyjnej i toksycznej, a także umieć na nią poprawnie odpowiedzieć. Celem toksycznej krytyki jest zawsze obraza i upokorzenie drugiej osoby. Konstruktywna krytyka jest dobrze uzasadniona i, co najważniejsze, nakierowana na działanie, a nie na samą osobę.

Wszyscy toksyczni ludzie są skutecznymi manipulatorami, doskonale wiedzą, jakie bolesne punkty należy ucisnąć aby osiągnąć to, czego chcą. Musisz ich poinformować, że w Twoim przypadku to nie zadziała.

Granice osobiste. Źródło: Freepik

Ochrona granic osobistych

Jak chronić własne granice:

  1. Twórz dystans między sobą a swoimi działaniami. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zaakceptować krytykę.
  2. Monitoruj swój stan po kolejnej porcji krytyki. Jeśli czujesz się przygnębiony, spróbuj powstrzymać negatywne myśli na swój temat. W przeciwnym razie wiara we własną nicość utwierdzi Cię w przekonaniu, że jesteś „niewystarczająca”: niewystarczająco piękna, wystarczająco mądra itp.
  3. Jeśli ktoś narusza Twoje granice, niszczy Twoje poczucie godności, zatrzymaj się lub cofnij przynajmniej ogranicz komunikację z taką osobą. Nie udawaj, że wyobrażenia lub presja moralna są normą. Nie milcz, powiedz otwarcie, że nie jesteś zadowolony z tej interakcji.
  4. Spróbuj odwrócić swoją uwagę, odpocząć. Skoncentruj się na pozytywnych myślach: Pomocne może być prowadzenie dziennika wdzięczności. Wybierz neutralną linię zachowania, komunikując się z kimś, kto zatruwa Ci życie: nie utrzymuj kontaktu wzrokowego, wyjrzyj przez okno lub gdzieś, ziewnij, od czasu do czasu kiwnij głową.
  5. Bądź dla siebie milszy. Zaakceptuj fakt, że zawsze jesteś wystarczająco dobry i nikt nie ma prawa Cię obrażać…

O psychicznych problemach wojny pisaliśmy już wcześniej: czy wzrosło zapotrzebowanie na pomoc psychologiczną wśród Ukraińcy w 2023 r. – dowiesz się tutaj.

Źródło informacji

Exit mobile version