Site icon GEO Polityka

Trump jest przeciwny pomocy dla Ukrainy, Polska chce zablokować część importu z Ukrainy – o czym w tym tygodniu pisała zachodnia prasa

CNN: Trump jest przeciwny pomocy USA Ukrainie i innym krajom

< p>Były prezydent USA Donald Trump powiedział, że Senat nie powinien głosować za pakietem pomocowym zapewniającym wsparcie w szczególności Ukrainie i Izraelowi.

„Nigdy więcej nie powinniśmy dawać pieniądze bez nadziei na zwrot lub bez spełnienia określonych warunków. Stany Zjednoczone nie muszą już być głupie” – napisał Trump w serwisie społecznościowym Truth Social.

Ponadto podczas wiecu w Karolinie Południowej w sobotę 10 lutego powtórzył swoje uwagi.

„Chcą przekazać kilku krajom prawie 100 miliardów dolarów. Zapytałem: Dlaczego to robimy? Jeśli to zrobicie, to nie dajcie im 100 miliardów dolarów, ale pożyczkę” – The Hill cytuje wypowiedź Trumpa.

Polskie radio: Polska próbuje zablokować część importu z Ukrainy przez Brukselę

Polska będzie się starała za pośrednictwem Komisji Europejskiej wprowadzić zakaz na całe grupy produktów spożywczych pochodzących z Ukrainy, jak np. cukier czy drób. O tym oświadczył Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Sekierski.

„Polska i inne kraje przygraniczne najbardziej ucierpiały na decyzji UE o liberalizacji handlu, otwierającej UE na napływ towarów z Ukrainy bez ceł , bez kwot” – powiedział.

Sekierski przekonuje, że polscy rolnicy mają uzasadnione obawy, oczekiwania i żądania ograniczenia nadmiernego przepływu towarów z Ukrainy, a także innych rynków pozaeuropejskich, do UE , zwłaszcza do Polski.

Bloomberg: Szwajcaria poprosiła Chiny o wzięcie udziału w konferencji pokojowej w sprawie Ukrainy

Szwajcaria poprosiła Chiny o wzięcie udziału w konferencji pokojowej w sprawie Ukrainy, która ma się odbyć w tym roku. O tym oświadczył szwajcarski minister spraw zagranicznych Ignazio Cassis.

Cassis powiedział, że Wang „przyjął do wiadomości zaproszenie”. Oczekuje odpowiedzi w ciągu kilku dni.

„Chiny mają bardzo silne stosunki z Rosją, ale nadal są gotowe przyczynić się do zakończenia tej wojny” – powiedział Cassis.

Władze chińskie pominęły spotkanie doradców ds. bezpieczeństwa narodowego na Malcie w 2023 r., podczas którego urzędnicy z ponad 55 krajów omawiali ukraińską formułę pokojową. W sierpniu Pekin wysłał delegację na spotkanie w Arabii Saudyjskiej.

Pekin zapewnia Rosji wsparcie dyplomatyczne i gospodarcze od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę.

Informacje finansowe Times: UE ostrożnie podchodzi do kwestii zamrożonych rosyjskich aktywów

Unia Europejska ostrożnie podchodzi do wykorzystania zamrożonych aktywów Rosji. O tym oświadczył europejski komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni.

Ukraina, Stany Zjednoczone i inni sojusznicy nalegają, aby zamrożone rosyjskie aktywa państwowe o wartości około 300 miliardów dolarów pomóc Kijowowi w obronie przed inwazją Moskwy. Większość aktywów jest zamrożona w Europie, a członkowie unijnej Grupy Siedmiu (G7), Francja, Włochy i Niemcy, obawiają się finansowych i prawnych konsekwencji tak bezprecedensowego posunięcia.

Jeden z pomysłów belgijskiego premiera Alexandra de Croo, który uzyskał wsparcie w Stanach Zjednoczonych, zakłada utworzenie spółki celowej, która emitowałaby dług w imieniu Federacji Rosyjskiej, wykorzystując te aktywa jako zabezpieczenie na wypadek, gdyby Kreml odmawia zapłaty za szkody wyrządzone na Ukrainie.

G7 ocenia wykonalność prawną tej opcji. Nie uzyskało to jednak zgody UE.

„Przyjmujemy podejście bardzo stopniowe. Idziemy krok po kroku… teraz podjęliśmy jedną decyzję” – stwierdził europejski komisarz, stwierdzając, że UE zamierza oddzielić uzyskane zyski od rosyjskiego majątku, aby następnie skonfiskować je na rzecz Ukrainy.

„W ramach G7 omawiamy różne scenariusze i opinie. Potrzebujemy wspólnych rozwiązań i solidarności na poziomie G7, ale jednocześnie jest to kwestia szczególnie europejska, ponieważ tutaj znajdują się głównie aktywa” – podkreślił.

minfin.com.ua

Exit mobile version