Site icon GEO Polityka

Zełenski podpisał dekrety o dymisji Załużnego i mianowaniu Syrskiego na stanowisko Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy

Wcześniej Władimir Zełenski ogłosił te decyzje personalne.

Władimir Zełenski i Władimir Zełenski Walerij Załużny ze stanowiska Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Sił Zbrojnych Ukrainy.

To jest stwierdzono w Dekrecie Prezydenta Ukrainy nr 59/2024 z dnia 8 lutego 2024 r.

Ponadto dekretem nr 60/2024 z dnia 8 lutego 2024 r. Władimir Zełenski mianował Aleksandra Syrskiego na stanowisko Dowódcy- Naczelne Siły Zbrojne Ukrainy.

Wcześniej Zełenski dekretem nr 58/2024 odwołał generała pułkownika Aleksandra Syrskiego ze stanowiska dowódcy Sił Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy.

Zwolnienie Załużnego

< ul>

 • Latem 2022 roku doradca w Kancelarii Prezydenta Michaił Podolak zdementował pogłoski o możliwej rezygnacji Załużnego i przeniesieniu go na stanowisko Ministra Obrony Narodowej.

 • Zarówno media ukraińskie, jak i zachodnie pisały o możliwym konflikcie pomiędzy Naczelnym Wodzem a Naczelnym Wodzem. Takie informacje pojawiały się szczególnie często po wynikach ukraińskiej ofensywy letniej.

 • Publiczna retoryka na temat Załużnego u władzy politycznej nasiliła się jeszcze bardziej po jego felietonie i wywiadzie dla The Economist, w którym stwierdził, że wojna znalazła się w ślepym zaułku.

 • Zastępca Ermaka Igor Żółkiew zdecydował się powiedzieć, że po publikacji „w panice go pytali” znaleźliśmy się w ślepym zaułku. Postanowił także zalecić wojsku „mniejsze komentowanie” wydarzeń na froncie.

 • Prezydent Zełenski w odpowiedzi na publikację zapewniał, że nie ma impasu. Uważa także, że zaangażowanie generałów w politykę zagraża jedności narodowej. Uwaga ta została wypowiedziana na tle publikacji Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy Walerego Załużnego na temat impasu w wojnie.

 • W grudniu 2023 roku minister obrony Umerow poinformował, że nie ma planów odwołania ani zastąpienia Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy Walerija Załużnego. W grudniu tego samego roku Władimir Zełenski powiedział reporterom, że utrzymuje „stosunki robocze” z Załużnym. „Musi odpowiadać za wynik na polu walki jako naczelny dowódca wraz ze Sztabem Generalnym, jest wiele pytań” – powiedział prezydent.

 • 29 stycznia w kilku ukraińskich mediach jednocześnie pojawiła się informacja o przygotowaniach do dymisji Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy Walerego Załużnego, jednak Marszałek Prezydenta Siergiej Nikiforow w rozmowie z dziennikarzami UP powiedział, że prezydent nie odwołał Załużnego.

 • ZN.UA napisał, że Zełenski i Załużny faktycznie odbyli w poniedziałek spotkanie, podczas którego „zaproponowano” naczelnemu wodzowi rezygnację i przyjęcie bliżej nieokreślonego stanowiska doradcy lub asystent. Źródła publikacji podają, że w odpowiedzi na tę propozycję Załużny oświadczył, że Naczelny Wódz ma prawo decydować, z kim współpracować. Jednak według nich nie napisał raportu i nie zamierza tego robić. 8 lutego prezydent i Załużny niemal jednocześnie ogłosili spotkanie i porozumienie co do konieczności zmian w Siłach Zbrojnych Ukrainy.

 • Walery Załużny jest głównodowodzącym od lipca 2021 r.

 • lb.ua

  Exit mobile version