Site icon GEO Polityka

Udział kredytów zagrożonych w bankach w 2023 roku spadł do 37,4%

Udział kredytów zagrożonych (NPL) w sektorze bankowym na dzień 1 stycznia 2024 r. wyniósł 37,4% i jest o 0,8 pkt. proc. niższy w stosunku do stanu na dzień 1 stycznia 2023 r. Wolumen kredytów zagrożonych w ciągu roku spadł o 9,7 miliarda UAH do 422,4 miliarda UAH. Poinformowało o tym służby prasowe NBU.

Przeczytaj < i>telegram -channel “Ministerstwo Finansów”: główne wiadomości finansowe

Przyczyny zmniejszenia udziału NPL

Wg. regulatora kluczowym czynnikiem ograniczającym udział kredytów zagrożonych jest wzrost portfela kredytowego, gdyż akcja kredytowa trwa w warunkach wojny na pełną skalę.

W 2023 roku, dzięki zwiększonemu popytowi na kredyty w hrywnach, w związku z wznowieniem działalności, portfel kredytów netto dla przedsiębiorstw rósł siedem miesięcy z rzędu, uwzględniając programy pozarządowe. Rośnie liczba detalicznych niezabezpieczonych kredytów konsumenckich i hipotecznych.

Inną przyczyną spadku udziału kredytów zagrożonych jest restrukturyzacja i późniejsze wznowienie obsługi nieściągalnych należności przez klientów korporacyjnych, co miało miejsce głównie w własnych banków, a także umorzenie kredytów zagrożonych dla osób fizycznych.

„Pomimo aktywnej pracy banków nad likwidacją kredytów zagrożonych, ich udział pozostaje dość wysoki. Ważnym powodem jest wojna na pełną skalę, która doprowadziła do nowej fali niewypłacalności klientów” – głosi komunikat Narodowego Banku Polskiego.

W szczególności, według badania NBU z października 2023 r. „ war” zagrożone kredyty gospodarcze stanowiły 31% ich całkowitego wolumenu. W czasie wojny portfel detaliczny zgromadził ponad połowę obecnego wolumenu kredytów zagrożonych.

„Banki właściwie oceniają ryzyko kredytowe i terminowo rozpoznają nieściągalne zadłużenie. Po raz kolejny potwierdziła to ocena trwałości, która zakończyła się w 2023 r.” – dodał regulator.

Z analizy wynika, że ​​większość „wojskowych” kredytów zagrożonych nie jest bezpośrednio związana z okupacją lub zniszczeniem, zatem ci kredytobiorcy będą mogli wznowić obsługę kredytów po późniejszym ożywieniu gospodarczym.

Ponadto banki aktywnie pracują z problematycznymi aktywami, przede wszystkim przeprowadzając restrukturyzację. Z badania wynika, że ​​banki zrestrukturyzowały 73 miliardy hrywien, czyli ponad 89% „wojennych” kredytów zagrożonych.

Pożyczki od dłużników, których główny majątek został utracony lub znajdował się na terytoriach okupowanych lub w strefie działań wojennych, zostały zarezerwowane przez ponad 77%.

Przypomnijmy

Przed inwazją Rosji na Ukrainę na pełną skalę, od 2018 roku udział kredytów zagrożonych (NPL) w ukraińskich bankach zaczął spadać ( z 55% do 27% od 1 marca 2022 r.).

minfin.com.ua

Exit mobile version