Site icon GEO Polityka

Psychiczne problemy wojny: czy w 2023 roku wzrosło zapotrzebowanie na pomoc psychologiczną wśród Ukraińców

Od prawie dwóch lat Ukraińcy żyją w warunkach wojny na pełną skalę, która stawia przed systemem medycznym niezwykle trudne wyzwania. Szczególnie w zakresie rehabilitacji fizycznej i psychicznej, bo problemy psychiczne dotykają każdego, pisze WomanEL.

Psychiczne problemy wojny. Źródło: Freepik

W 2023 r. w porównaniu do 2022 r. niemal dwukrotnie wzrosła liczba wniosków o pomoc psychologiczną wśród Ukraińców. Według ministra zdrowia Wiktora Lyaszki ponad 320 tysięcy Ukraińców szukało pomocy psychologicznej na wszystkich poziomach.

Nowy ukraiński serial „Przyjaciele” opowiada o przygodach i ryzyko podczas wojnyWalentynkowa kropla diamentu: nowa linia biżuterii Guzemy na Walentynki

Zdrowie psychiczne to jedno z dzisiejszych wyzwań, obok biedy, zmian klimatycznych i rosnących cen, co potwierdzają wyniki badania przeprowadzonego wśród 11 krajów świata reprezentowanych podczas Trzeciego Szczytu Pierwszych Dam i Panów

zauważył Łjaszko.

Obecnie pacjenci mają możliwość skorzystania z bezpłatnej pomocy psychologicznej w ponad 860 placówkach podstawowej opieki zdrowotnej. Z tej możliwości skorzystało już około 175 tysięcy Ukraińców, co stanowi 36% ogólnej liczby wniosków dotyczących problemów w zakresie zdrowia psychicznego.

Kolejnym etapem jest utworzenie systemu przekierowywania do specjalistów specjalistycznych, utworzenie ośrodków zdrowia psychicznego w oparciu o szpitale klastrowe oraz utworzenie odrębnych ośrodków rehabilitacji psychologicznej. Programy mające na celu ochronę i wzmocnienie zdrowia psychicznego samych pracowników służby zdrowia są również ważne, ponieważ obciążenie ich pracą znacznie wzrosło.

Minister Obrony Witam Wiktora Lyaszko. Dzherelo: Freepik

Wiktor Lyashko zauważył, że pierwszym zadaniem, jakie postawiło sobie Ministerstwo Zdrowia w zakresie wsparcia zdrowia psychicznego, było przybliżenie pacjentowi usług pomocy psychologicznej. W tym celu w ramach Ogólnoukraińskiego Programu Zdrowia Psychicznego, z inicjatywy Pierwszej Damy Eleny Zełenskiej, rozpoczęto skalowanie szkoleń dla lekarzy rodzinnych i pediatrów. Szkolenie odbywa się w ramach programu mhGAP (program działania na rzecz luki w zdrowiu psychicznym).

Łajko podkreślił także, że w zeszłym roku główny nacisk położono na dostępność bezpłatnej pomocy rehabilitacyjnej. I w tym roku ministerstwo pracuje nad jego jakością.

Dlaczego zespół stresu pourazowego jest problemem nie tylko weteranów, ale wszystkich Ukraińców – dowiesz się tutaj.

Źródło informacji

Exit mobile version