Site icon GEO Polityka

Zuckerberg wyprzedził Gatesa na liście miliarderów: kapitalizacja Meta wzrosła o 200 miliardów dolarów w ciągu jednego dnia

Kapitalizacja amerykańskiej spółki Meta wzrosła 2 lutego o ponad 200 miliardów dolarów dzięki dobrym raportom i ogłoszonym po raz pierwszy dywidendom. To największy dzienny wzrost wartości rynku w historii Wall Street, pisze MarketWatch.

► Przeczytaj stronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: główne aktualności finansowe

Kapitalizacja spółek

W lutym 2022 r. kapitalizacja Amazona wzrosła w trakcie sesji o 191 miliardów dolarów.

< p>Akcje Meta wzrosły o 20% i zakończyły notowania na rekordowym poziomie 474,99 dolarów za akcję.

Dzięki temu majątek założyciela i szefa Meta Marka Zuckerberga, posiadającego około 13% akcji firmy, wzrósł do 170 miliardów dolarów i obecnie zajmuje on czwarte miejsce na liście najbogatszych ludzi świata, wyprzedzając Billa Gatesa (145 dolarów miliardów).

Od początku roku cena papierów Meta wzrosła o 34%, a majątek Zuckerberga w nieco ponad miesiąc wzrósł o 42,4 miliarda dolarów. W 2023 roku wartość rynkowa spółki wzrosła dwuipółkrotnie (o 154%), a od debiutu giełdowego w 2012 roku – ponad 12-krotnie i obecnie wynosi 1,22 biliona dolarów.

Jak informowaliśmy, Zuckerberg będzie otrzymywać około 700 milionów dolarów rocznie z dywidend (przed opodatkowaniem). Kwartalna dywidenda wynosi 50 centów na akcję.

Dobre wyniki kwartalne, ogłoszenie dywidendy i ogłoszony program odkupu akcji o wartości 50 miliardów dolarów skłoniły wielu analityków do zmiany szacunków dotyczących akcji Meta.

Tak więc , analityk Raymond James Josh Beck podniósł cenę docelową Meta o 100 do 550 dolarów za akcję, wydając rekomendację „kupuj zdecydowanie”. Jego zdaniem firma może zwiększyć przychody o 25-60 miliardów dolarów rocznie dzięki wprowadzeniu technologii sztucznej inteligencji.

Ken Gavrelski z Wells Fargo ocenia akcje Meta „powyżej rynku” z ceną docelową na poziomie 536 dolarów na akcję (poprzednio – 438 dolarów na akcję), Mark Mahaney z Evercore ISI uważa, że ​​cena akcji spółki może osiągnąć 550 dolarów w porównaniu z poprzednią prognozą wynoszącą 425 dolarów.

Analityk Bernsteina Mark Shmulik zauważył, że Meta ma dobrą długoterminową termiczną i porównał swoje akcje z zegarkami marki Patek Phillipe: „Parafrazując słynne hasło Patka, tak naprawdę nie jesteś właścicielem akcji Meta, po prostu przechowujesz je dla przyszłych pokoleń.”

minfin.com.ua

Exit mobile version