Site icon GEO Polityka

Najważniejsze na poniedziałek, 5 lutego: 105 starć wojskowych, ostrzał obwodu chersońskiego i sumskiego

Bitwy pod Awdijówką, 105 starć zbrojnych, ostrzał wroga, rezygnacja ministra Łaputiny, Zełenski w Kropywnyckim. Jak zostanie zapamiętany 712. dzień wojny na pełną skalę?

class=”MsoNormal”>Około godziny 12 armia rosyjska ponownie uderzyła w Chersoń. Według stanu na 13:36 znane są cztery ofiary i jeden ranny, poinformował szef MSW Igor Klimenko.

Rosjanie ostrzelali miasto z tymczasowo zajętego lewego brzegu, co doprowadziło do pożaru. Szef OVA Aleksander Prokudin powiedział, że zginęło dwóch mężczyzn, którzy znajdowali się w samochodzie.

„Również 24-letni mieszkaniec Chersonia został ranny w wyniku działań wroga strajków. Został zabrany do szpitala z obrażeniami spowodowanymi eksplozją.” , powiedział.

Następnie Prokudin dodał, że liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do trzech. Zmarła 66-letnia kobieta.

Następnie Igor Klimenko wyjaśnił, że zginęło już czterech. Według szefa administracji wojskowej miasta Chersoń czwartą ofiarą jest 60-letni mężczyzna.

Rosyjskie siły okupacyjne ostrzelały miasto Worozżba w obwodzie sumskim ze strony Absolwent MLRS. Zginęła miejscowa mieszkanka, inna kobieta została ranna.

Burmistrz Worozżbyanskiego Andriej Drużczenko poinformował o tym opinię publiczną.

“Zginął mężczyzna urodzony w 1984 r., a jego matka została ranna. Zniszczono pięć prywatnych domów, wybito okna i uszkodzono dachy. Obecnie dwie ulice są pozbawione prądu. Pomagamy, jak tylko możemy” – powiedział Drużczenko .

Do ostrzału doszło około godziny 17:00, lokalna opinia publiczna podaje 10 eksplozji.

W tym czasie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukraina poinformowała, że ​​w ciągu dnia doszło do 105 starć zbrojnych.

< p class ="MsoNormal">Wróg przeprowadził 7 rakiet i 25 ataków z powietrza, przeprowadził 52 ataki z wielu systemów rakietowych na pozycje naszych żołnierzy i ludność obszarach.

W ciągu dnia jednostki sił rakietowych przeprowadziły ataki na teren koncentracji personelu, dwa stanowiska dowodzenia i dwa składy amunicji najeźdźców. Torsky, Grigorovka, obwód doniecki, gdzie wróg przy wsparciu lotnictwa próbował przebić się przez obronę naszych wojsk.

Na Bachmutskiego – 8 ataków na terenach osiedli Bogdanowka, Iwanowskie i Kliszczewka, obwód doniecki, gdzie wróg bezskutecznie próbował poprawić pozycję taktyczną.

Na Awdejewskim – 24 ataki w rejonie Nowobachmutówki, Awdejewki i kolejne 14 ataków w pobliżu Pierwomajskiego, Niewelskiego, obwodu donieckiego, gdzie wróg przy wsparciu lotnictwa próbował przebić się przez obronę naszych wojsk.

Więcej szczegółów sytuacji operacyjnej na dzień 5 lutego o godz. 18:00 – w naszych aktualnościach.

Rada Najwyższa otrzymała oświadczenie Julii Łaputiny w jej sprawie rezygnacji ze stanowiska Ministra ds. Weteranów Ukrainy.

Poinformował o tym Marszałek Sejmu Rusłan Stefanczuk.

Zaznaczył, że wniosek zostanie rozpatrzony na kolejnym posiedzeniu plenarnym.

Prezydent Władimir Zełenski złożył wizytę w Kropywnickim, gdzie odbył spotkanie na temat stanu rzeczy w regionie.

„Obwód kirowogradzki to jeden z tych regionów, który aktywnie pomaga krajowi przetrwać zarówno ekonomicznie, jak i bezpiecznie” – oznajmiła głowa państwa w przesłaniu w sieciach społecznościowych.

p>

Na spotkaniu omówili kwestie pomocy dla osób wewnętrznie przesiedlonych, z których prawie 90 tysięcy pozostało do zamieszkania w obwodzie kirowogradzkim, utrzymania i tworzenia miejsc pracy.

“Rozmawialiśmy osobno o ochronie obiektów infrastruktury krytycznej i wzmocnieniu obrony powietrznej. Ważna jest budowa elektronicznych systemów walki” – podkreślił Prezydent.

Zełenski odwiedził także jedną z placówek medycznych, w której leczeni są ukraińscy obrońcy. Głowa państwa rozmawiała z żołnierzami i wręczyła im odznaczenia.

Zespół Bihus.Info stwierdził, że jest on monitorowany przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy.

Jak podano na stronie internetowej projektu, śledczym udało się zidentyfikować osoby, które przeprowadziły operację zainstalowania ukryte kamery w pokojach hotelowych, gdzie 27 grudnia 2023 r. znajdowała się redakcja.

„Za akcję odpowiadał Departament Ochrony Państwowości Narodowej (DZND) SBU. Sądząc po nagraniu, w instalację sprzętu prawdopodobnie zaangażowany był także Wydział Operacyjnego Wsparcia Technicznego SBU.Zdymisjonowany pewnego dnia szef Państwowego Inspektoratu Publicznego SBU Roman Semenczenko w rozmowie z Bihusem. Info, nie zaprzeczył udziałowi jego i Departamentu w tej operacji” – zauważają dziennikarze śledczy.

Według Bihus.Info w kompleksie akcja służb specjalnych trwała sześć dni.

p>

Więcej informacji w wiadomościach.

Najpełniejszy obraz dnia dzisiejszego znajduje się na naszej stronie internetowej. Mamy nadzieję, że jutro będzie więcej dobrych wiadomości.

Trzymajmy się i przybliżajmy Zwycięstwo!

lb.ua

Exit mobile version