Site icon GEO Polityka

Gdzie zniknęła cywilizacja Majów: naukowcy doszli do nowych wniosków

Twitter LinkedIn VK

Taką informację podało czasopismo Nature, podaje URA-Inform.

Nowe podejście

Szczególną uwagę zwraca się na stolicę Mayapan na Półwyspie Jukatan, która przestała istnieć w XIII i XIV wieku naszej ery, a jej ludność rozproszyła się do małych osad w okolicy. Według nowych ustaleń, popartych badaniami zespołu kierowanego przez Douglasa J. Kennetta, główną przyczyną upadku cywilizacji Majów była długotrwała susza. Problem ten od dawna był uważany za jeden z prawdopodobnych czynników, ale dopiero teraz badacze doszli do jednoznacznego wniosku na temat jego roli w śmierci Mayapana.

Co dokładnie spowodował spadek?< /h2>

Naukowcy zwracają uwagę, że susza spowodowała konflikty społeczne i kryzys polityczny. Walcząc o przetrwanie w środowisku ograniczonych zasobów, ludność stolicy prawdopodobnie stanęła w obliczu niedoborów żywności i zagrożeń bezpieczeństwa. Eskalacja napięć pomiędzy różnymi grupami i frakcjami stała się nieunikniona, prowadząc do dezintegracji porządku społecznego.

Analiza danych pokazuje, że konflikt domowy osiągnął szczyt między rokiem 1400 a 1450 n.e., co odpowiada okresowi długotrwałej suszy. Naukowcy twierdzą, że niedobory wody wpływają na praktyki rolnicze i szlaki handlowe, prowadząc do pogorszenia warunków życia i wzrostu napięć społecznych.

Inne czynniki

Jednak pomimo badacze zauważają odporność regionu jako całości. Choć struktury polityczne i gospodarcze miasta uległy zniszczeniu, nadal istniały niewielkie osady, demonstrując zdolność miejscowej ludności do przystosowania się do nowych warunków. Tym samym badanie podkreśla złożony związek pomiędzy klęskami żywiołowymi, procesami politycznymi i stabilnością społeczną w starożytnych cywilizacjach, podkreślając znaczenie zrozumienia tych zależności dla współczesnego świata.

Przypomnijmy, że naukowcy odkryli, czym jest śmierć Słońce doprowadzi do: ludzkość będzie miała tylko jedno wyjście.

Źródło informacji

Exit mobile version