Site icon GEO Polityka

Senat USA przedstawił projekt ustawy mającej pomóc Ukrainie

Senat USA opublikował nowy projekt ustawy o dodatkowym finansowaniu, łączący przeznaczenie środków na pomoc dla Ukrainy, Izraela i wzmocnienie południowej granicy Stanów Zjednoczonych. Pisała o tym Ambasador Ukrainy Oksana Markarowa na Facebooku.

► Subskrybuj kanał Telegram Ministerstwa Finansów: główne finanse aktualności

„4 lutego Senacka Komisja ds. Środków opublikowała tekst projektu ustawy o pakiecie amerykańskiej pomocy międzynarodowej, w tym dla Ukrainy, oraz reformie imigracyjnej, która jest warunkiem wsparcia przez Republikanów amerykańskiej pomocy międzynarodowej” – napisała Markowa.

Zaznaczyła, że ​​projekt ustawy przewiduje przyznanie Ukrainie pomocy w wysokości 60 miliardów dolarów, z czego wydatki na obronność wyniosły 50,43 miliarda dolarów, w tym 48,4 miliarda dolarów dla Departamentu Obrony USA do 31 grudnia 2024 roku włącznie .

„W szczególności 19,85 miliarda dolarów – na uzupełnienie amerykańskiej broni i sprzętu wojskowego dostarczonego Ukrainie z rezerw Departamentu Obrony USA; 13,8 mld dolarów – na uzbrojenie Ukrainy w wyniku zakupu broni i amunicji od amerykańskiej bazy przemysłu obronnego; 14,8 miliarda dolarów – na szkolenie wojskowe, wymianę informacji wywiadowczych, wzmocnienie obecności w europejskim obszarze odpowiedzialności i inne środki wsparcia; 8 milionów dolarów dla Generalnego Inspektora Departamentu Obrony za kontynuację nadzoru nad pomocą USA dla Ukrainy” – napisał ambasador.

Ponadto według Markarowa 1,6 miliarda dolarów zostanie przeznaczone na zewnętrzne finansowanie wojskowe (FMF) na potrzeby Ukrainy i innych partnerów regionalnych w dziedzinie obrony powietrznej i artyleria, bezpieczeństwo morskie, konserwacja i wsparcie.

Ponadto 300 mln dolarów zostanie przeznaczone na pomoc Ukrainie w ochronie jej granic i promowaniu praworządności, a 100 mln dolarów na wsparcie programów usuwania min, walkę z terroryzmem i nierozprzestrzenianie broni masowego rażenia.

Ustawa przewiduje również finansowanie w wysokości 9,654 miliarda dolarów na rzecz bezpieczeństwa gospodarczego, finansowego, cywilnego i nuklearnego. W szczególności bezpośrednie wsparcie budżetowe dla Ukrainy w wysokości 7,85 miliarda dolarów. Obowiązuje zakaz zwrotu emerytur w ramach bezpośredniego wsparcia budżetowego USA.

Markarova zauważyła także, że na rozwój ukraińskiej gospodarki w priorytetowych sektorach, takich jak transport i energia, a także rozwój sektora prywatnego przeznaczono 1,58 miliarda dolarów.

Kolejne 25 milionów dolarów od Biura Inicjatyw Przejściowych USAID na wsparcie wysiłków na rzecz odbudowy i zwiększania odporności w Mołdawii i na terytoriach Ukrainy odebranych Rosji.

Ponadto przeznaczono 50 mln dolarów na reakcję na sytuację w zakresie światowego bezpieczeństwa żywnościowego, w szczególności w związku z inwazją Rosji na Ukrainę, oraz 149 mln dolarów na rzecz amerykańskiej Narodowej Administracji Bezpieczeństwa Jądrowego.

Ponadto, jak zauważa ambasador, ustawa ta uwzględnia podział pomocy humanitarnej:

2,3 miliarda dolarów dla Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych na pomoc dla uchodźców, w tym zapewnienie Ukraińcom, którzy otrzymali pomoc humanitarną w roku budżetowym 2024, takich samych świadczeń, jakie Ukraińcy otrzymali w latach 2022 i 2023.

Departament Stanu USA i USAID otrzymają 299 milionów dolarów na wsparcie ochrony amerykańskich obiektów dyplomatycznych na Ukrainie i w Izraelu, a także innych zagrożonych obiektów. Również w celu świadczenia usług obywatelom amerykańskim potrzebującym pomocy za granicą.

25 milionów dolarów dla biur Generalnego Inspektora Stanu USA Departamentowi i USAID za nadzór nad dodatkowymi funduszami.

„Jesteśmy wdzięczni Administracji Prezydenta USA i wszystkim członkom Kongresu obu partii który wspiera Ukrainę i rozumie, jak ważne jest jak najszybsze podjęcie decyzji dla Ukrainy i bezpieczeństwa narodowego USA” – podsumowała Markowa, dodając, że oczekuje się skomplikowanych i publicznych debat wokół części pakietu dotyczącej polityki migracyjnej USA.

Jak doniesiono, prezydent USA Joe Biden poparł projekt ustawy zawierający dwustronne porozumienie w sprawie granicy oraz pomoc dla Ukrainy i wezwał Kongres do przyspieszyć jego przejście w obu izbach.

minfin.com.ua

Exit mobile version