Site icon GEO Polityka

Międzynarodowa Koalicja na rzecz Powrotu Ukraińskich Dzieci rozpoczęła prace

Kanada pomoże Ukrainie współpracować z wieloma krajami koalicji, w tym z państwami Globalnego Południa.

Andrey Ermak i Mélanie Joly

Dzisiaj, 2 lutego, Międzynarodowa Koalicja na rzecz Powrotu Dzieci Ukraińskich Dzieci rozpoczęła pracę i na spotkaniu w Kijowie przedstawiła Dokument Ramowy swoich działań.

Poinformował o tym szef Gabinetu Prezydenckiego Biuro Andrieja Ermaka.

Ukraina i Kanada współprzewodniczyły koalicji, rozpoczęcie prac odbyło się pod przewodnictwem Andrieja Ermaka i kanadyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Mélanie Joly.

Zwrot skradzionych dzieci jest podstawą planu działania Bring Kids Back UA, którego inicjatorem był Prezydent Ukrainy Władimir Zełenski. Jest to także kluczowy element czwartego punktu ukraińskiej formuły pokojowej „Uwolnienie więźniów i deportowanych” – zauważył Ermak.

Subskrybuj nasz kanał na Youtube

Koalicja skupi się na ułatwieniu powrotu ukraińskich dzieci. Mówimy w szczególności o ustalaniu miejsca pobytu dzieci nielegalnie deportowanych i przymusowo wysiedlanych, opracowywaniu mechanizmów ich powrotu oraz udziale w odpowiednich negocjacjach dyplomatycznych.

Koalicja skupi się także na przygotowaniu i wydawaniu dokumentów pozwalających na ustalenie tożsamości dzieci i członków ich rodzin, w szczególności niezbędnych do przekroczenia granicy i związanego z tym fizycznego powrotu dzieci na Ukrainę.

Ponadto ważne jest wspieranie dzieci po ich powrocie, ułatwianie ponownego połączenia dzieci z rodziną lub umieszczenie ich w rodzinnych formach wychowania oraz zapewnienie niezbędnej pomocy resocjalizacyjnej.

„Kolejną kluczową kwestią jest zapewnienie dostępu do wymiaru sprawiedliwości dzieciom będącym ofiarami i świadkami przestępstw oraz pociągnięcie do odpowiedzialności prawnej osób odpowiedzialnych za organizowanie nielegalnych działań wobec ukraińskich dzieci” – podkreślił szef PO.

Andrij Ermak zauważył, że Kanada pomoże Ukrainie współpracować z wieloma krajami koalicji, w tym z państwami Globalnego Południa.

Podczas dzisiejszego spotkania Koalicji oficjalnie dołączyło do niej kolejnych sześć państw: Belgia, Wielka Brytania, Dania , Kostarykę, Holandię i Niemcy. Łączna liczba krajów uczestniczących w koalicji wynosi obecnie 28.

lb.ua

Exit mobile version