Site icon GEO Polityka

UE proponuje przedłużenie okresu bezcłowego na ukraińskie towary

Komisja Europejska oficjalnie zaproponowała przedłużenie na kolejny rok zawieszenia kwot i ceł importowych na ukraiński eksport do UE, uwzględniając jednocześnie ograniczenia na produkty rolne, czego domagało się kilka krajów UE. Pisze o tym „European Truth”, powołując się na przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen.

► Subskrybuj kanał telegramu „Ministerstwo Finansów”: główne wiadomości finansowe

Co oferuje UE

Dla Ukrainy Komisja Europejska proponuje przedłużenie preferencyjnych warunków handlowych wraz z zawieszeniem ceł i kontyngentów importowych na rok, co powinno stanowić wsparcie dla ukraińskiej gospodarki w warunkach wojennych.

Jednocześnie we wniosku znalazło się „wzmocnione limiter”, aby chronić interesy europejskich rolników.

„W tym celu oraz mając na uwadze znaczny wzrost importu niektórych produktów rolnych z Ukrainy do UE w latach 2022-2023, zaktualizowane autonomiczne środki handlowe zawierają wzmocniony mechanizm ograniczeń. Pozwala to na szybką reakcję w przypadku znaczących zakłóceń na rynku UE lub na rynku jednego z krajów członkowskich” – wyjaśnia komunikat.

Dla trzech rodzajów produktów – mięsa drobiowego, jaj i cukru – proponuje się wprowadzenie mechanizmu „hamulca awaryjnego”, który „ustabilizuje import na poziomie średniego wolumenu importu w latach 2022-2023”. Oznacza to, że w przypadku przekroczenia tych wolumenów importu zaczną obowiązywać cła importowe.

Według tej samej propozycji Komisja Europejska proponuje przedłużenie zawieszenia ceł na import z Mołdawii o kolejny rok.

Według tej samej propozycji Komisja Europejska proponuje przedłużenie zawieszenia ceł na import z Mołdawii o kolejny rok.

p>

Propozycję należy dokładniej rozważyć w Parlamencie Europejskim i Radzie Unii Europejskiej.

Kontekst

Zaczyna obowiązywać preferencyjny system handlowy między UE a Ukrainą od 4 czerwca 2022 r. i kontynuowany w 2023 r. Jednocześnie w związku z niezadowoleniem rolników UE wprowadziła w 2023 r. tymczasowe ograniczenia na niektóre rodzaje produktów rolnych na kilka miesięcy, a niektóre kraje, w szczególności Polska, przedłużyły je, a po zniesieniu na poziomie UE jednostronnie.

Obecne przedłużenie reżimu handlowego bez ceł i kontyngentów dla Ukrainy wygasa 5 czerwca 2024 r., dla Mołdawii – 24 lipca 2024 r.

Komisja Europejska zauważa, że ​​całkowity import z Ukrainy do UE od października 2022 r. do października 2023 r. wzrosła o 24,3 mld euro, podczas gdy w październiku 2021 r. osiągnęła 24 mld euro.

minfin.com.ua

Exit mobile version