Site icon GEO Polityka

Rozszerzenie „preferencyjnego reżimu” handlu na Ukrainę: które postanowienia dokumentu zostaną przez UE pogorszone

Rolnicy kilku krajów sąsiadujących z Ukrainą aktywnie protestowali w ostatnich miesiącach przeciwko tzw. „preferencjom” dla Kijowa przewidzianym umową o „preferencyjnym traktowaniu” w handlu z UE, a w miarę okazało się, że niektóre punkty tego dokumentu i tak go zmienią.

11 0

Zdjęcie – focus.ua

O tym, że „preferencyjny reżim” handlowy dla Ukrainy , wprowadzający tymczasowe zniesienie opłat i kontyngentów na krajowy eksport do Unii Europejskiej, zostanie przedłużony o 1 rok, jednak z pewnymi korektami – pisze NBN, powołując się na komunikat prasowy opublikowany na oficjalnej stronie Komisji Europejskiej.

W szczególności planuje się wprowadzenie wzmocnionych mechanizmów ochrony rynku wewnętrznego Unii Europejskiej lub poszczególnych państw do zaktualizowanych autonomicznych środków handlowych. ;UE, biorąc pod uwagę zwiększony wolumen importu niektórych rodzajów produktów rolnych z Ukrainie w okresie od 2022 do 2023 roku.

Jak się okazało, takie dostosowania obejmą najbardziej wrażliwe produkty – mięso drobiowe, jaja i cukier – wprowadzą „hamulec awaryjny”, aby ustabilizować średnio ukraiński import wolumeny. Co więcej, jeśli Ukraina przekroczy takie średnie wskaźniki, „cła zostaną wprowadzone ponownie”.

Wcześniej pisaliśmy, że Duda skarżył się na blokowanie funduszy unijnych dla Polski, nazywając to „akcją polityczną”.

nbnews.com.ua

Exit mobile version