Site icon GEO Polityka

Producent samochodów Kia po raz pierwszy pod względem kapitalizacji wyprzedził spółkę-matkę Hyundai

Kia Corp. wyprzedziła spółkę macierzystą Hyundai Motor, która ponad 25 lat temu uratowała ją przed bankructwem, pod względem wartości rynkowej, zwiększając produkcję niedrogich samochodów elektrycznych. Bloomberg donosi o tym.

► Subskrybuj kanał Telegramu „Ministerstwo Finansów”: główne wiadomości finansowe

Akcje producenta samochodów wzrosły na zamknięciu w Seulu o 5%, zwiększając kapitalizację rynkową Kia do 41,3 biliona wonów (31 miliardów dolarów) i czyniąc ją większą niż Hyundai, która osiągnęła 41,1 bilionów wonów po wzroście o 2,4%.

Kia jest obecnie piątą najcenniejszą spółką w Korei Południowej.

Agencja zauważa, że ​​po raz pierwszy Kia uzyskała lepsze wyniki niż Hyundai na rynku Koreańska giełda od 2001 roku. Hyundai przejął Kia po upadłości w 1998 roku i obecnie posiada 34% udziałów w mniej znanej marce samochodów.

Hyundai Motor Group powstała w 2000 roku po tym, jak Hyundai Motor Co. Kupiłem Kię. Hyundai Motor Group jest obecnie spółką-matką Hyundai Motor Co., Kia i Genesis.

Akcje Kia wzrosły o 17% od 25 stycznia, kiedy producent samochodów ogłosił plan wykupu akcji za 500 miliardów wonów i podał to do wiadomości planuje osiągać marżę operacyjną na poziomie prawie 12% rocznie.

Sprzedaż pojazdów elektrycznych Kia wzrośnie o 50% do 270 tys. sztuk w 2024 r., co wyróżni firmę na tle globalnej konkurencji przy słabym popycie.

minfin.com.ua

Exit mobile version