Site icon GEO Polityka

Politico: Jutro na Ukrainę może przybyć partia precyzyjnych bomb GLSDB ze Stanów Zjednoczonych

Te bomby nie znajdują się w arsenale amerykańskiej armii. Ukraina jako pierwsza przetestuje to na polu bitwy.

Zdjęcie ilustracyjne

The Pentagon pomyślnie przetestował bomby o małej średnicy). Oczekuje się, że dostawa bomb dotrze na Ukrainę już w środę, podaje Politico, powołując się na urzędników amerykańskich i dwie inne osoby zaznajomione z negocjacjami.

Ukraina otrzyma pierwszą dostawę wystrzelonych z lądu bomb o małej średnicy bomby, zupełnie nowe działania związane z bronią dalekiego zasięgu, które stworzyły Boeing i Saab. Bomb tych nie ma w arsenale armii amerykańskiej.

Oczekuje się, że nowa bomba będzie w stanie przelecieć ponad 140 km i będzie miała „znaczący potencjał dla Ukrainy”.

Opracowana amunicja przez Boeinga i Saaba jest bardzo dokładny. bomba o masie ponad 110 kg, jest przymocowana do silnika rakietowego i wystrzeliwana z różnych wyrzutni naziemnych. Wojsko amerykańskie dysponuje podobną wersją bomby wystrzeliwaną z powietrza, ale w USA nie ma jeszcze na wyposażeniu wersji wystrzeliwanej z ziemi.

Ta bomba dołączy do innej broni dalekiego zasięgu, którą Ukraina otrzymała w zeszłym roku co umożliwiło Siłom Obronnym uderzenie w siły rosyjskie na obiekty logistyczne i morskie na Krymie. Nowe bomby nie mają zasięgu brytyjskiego Storm Shadow ani taktycznego systemu rakietowego amerykańskiej armii.

Pomimo faktu, że Kongres opóźnia nową pomoc amerykańską dla Kijowa, dostawa tych bomb została wstrzymana uzgodnione w 2023 r. – wówczas USA podpisały kontrakt z Boeingiem na dostawę GLSDB do Kijowa.

lb.ua

Exit mobile version