Site icon GEO Polityka

Podatek od nieruchomości mieszkaniowych: kto i ile musi płacić?

Zawierając umowę kupna-sprzedaży nieruchomości, należy uiścić szereg obowiązkowych opłat – cło państwowe, podatek dochodowy od osób fizycznych (NDFL), podatek wojskowy i emerytalny – pisze PE.

► Subskrybuj kanał Telegramu „Ministerstwo Finansów”: główne wiadomości finansowe

Obowiązkowe płatności

Opłata państwowa to opłata za notarialne poświadczenie przeniesienia tytułu własności ze sprzedającego na kupującego. Płatność tę płaci sprzedający w wysokości 1% wartości nieruchomości.

Zamiast tego kupujący musi zapłacić 1% wartości nieruchomości, ale jako opłatę emerytalną.

p>

Dodatkowo sprzedający musi zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych, jego wielkość zależy od kilku czynników. Tak, pierwsza sprzedaż mieszkania w roku odbywa się bez podatku dochodowego od osób fizycznych.

Jeśli ktoś sprzedaje mieszkanie po raz drugi w ciągu roku, musi zapłacić 5% podatku dochodowego od osób fizycznych, przy trzeciej i kolejnych sprzedaży – 18% podatku dochodowego od osób fizycznych. Dodatkowo, jeśli przed sprzedażą mieszkanie było własnością krócej niż trzy lata, podatek dochodowy od osób fizycznych płacony jest w wysokości 18%.

Przeczytaj: Podatek na dodatkowych metrach okazało się nieskuteczne – Getmantsev

Przeczytaj: Podatek na dodatkowych metrach okazał się nieskuteczny – Getmantsev p>

Wyjątek stanowi sprzedaż odziedziczonej nieruchomości.

Oprócz podatku dochodowego od osób fizycznych sprzedający płaci także podatek wojskowy w wysokości 1,5% wartości nieruchomości.

Podatek od luksusu

Co roku na właścicieli nieruchomości o określonej powierzchni nakładany jest tzw. podatek od luksusu. Opodatkowi podlegają mieszkania o powierzchni 60 m2, domy o powierzchni 120 m2 oraz różnego rodzaju nieruchomości mieszkalne, w tym ich udziały o powierzchni 180 m2 i więcej.

Wysokość podatku ustalana jest decyzją rady wsi, miasta lub miasta w zależności od położenia nieruchomości. Stawkę podatku obowiązującą w Twoim regionie możesz sprawdzić na stronie internetowej poświęconej podatkom.

Stawka podatku obliczana jest jako procent płacy minimalnej na dzień 1 stycznia roku sprawozdawczego i nie może przekraczać 1,5% na metr kwadratowy. Podatek od luksusu należy zapłacić przed 1 lipca następnego roku, czyli podatek za 2023 rok należy zapłacić w 2024 roku, a za 2024 rok w 2025 roku.

Za pomocą kalkulatora internetowego możesz obliczyć, ile podatku będziesz musiał zapłacić.

Jeśli dana osoba posiada prawo własności do nieruchomości, której łączna powierzchnia przekracza 300 m2 (w przypadku mieszkania) i 500 m2 (w przypadku domu), kwota podatku wzrasta o 25 tysięcy hrywien rocznie.

p>

minfin.com.ua

Exit mobile version