Site icon GEO Polityka

Organizacje społeczeństwa obywatelskiego krytykują ustawę o lobbingu: zagraża demokracji i wolności

Wzywali do jasnego założenia, że ​​ustawa o lobbingu nie ma zastosowania do wykonywania i ochrony przez obywateli praw i wolności gwarantowanych przez Konstytucję i ustawy Ukrainy, a także do działalności organizacji non-profit i non-profit instytucje zarobkowe, w tym stowarzyszenia publiczne.

Organizacje społeczeństwa obywatelskiego opublikowały wspólne oświadczenie, w którym krytykują obecną wersję ustawy o uczciwym lobbingu, która jest jednym z żądań partnerów międzynarodowych.

10 stycznia parlament głosował za przyjęciem tego rządowego projektu w pierwszym czytaniu. Komisja Europejska uznała przyjęcie ustawy o lobbingu za jeden z warunków rozpoczęcia negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE, jednak w kształcie wprowadzonym przez rząd ustawa ta jedynie alienuje Ukrainę od wartości europejskich i bezpośrednio zagraża wolności , demokracji i praw konstytucyjnych na Ukrainie – czytamy w oświadczeniu.

>

Aktywiści wyjaśniali, że w wersji z pierwszego czytania projekt ten nie tylko nie zmniejszy oligarchicznego i nieuczciwego wpływu organów władzy na podejmowanie decyzji, ale także zwiększy bliskość władzy, umożliwiając wywieranie nacisku na „niewygodnych” obywateli lub obywateli organizacje społeczne, które krytykują rząd za żądanie reform lub zmian w polityce publicznej.

Tacy obywatele lub organizacje będą zobowiązani do zarejestrowania się jako lobbyści pod groźbą kar finansowych, jako „zagraniczni agenci” w Rosji. Oznacza to, że powstanie system nacisku władz na społeczeństwo obywatelskie. Za udział w obradach okrągłego stołu, składanie wniosków legislacyjnych, badanie publiczne lub spotkanie z urzędnikiem można zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej za „nielegalny lobbing”.

Wszystkie kluczowe propozycje przedstawicieli organizacji społecznych wchodzących w skład grupy roboczej ds. przygotowania projektu ustawy do drugiego czytania, stworzonej przez sejmową Komisję ds. polityki prawnej, zostały zignorowane. Zmieniona wersja projektu ustawy w dalszym ciągu umożliwia prześladowanie obywateli lub organizacji publicznych za krytykę lub propozycje legislacyjne pod pretekstem obrony ich „interesów handlowych”. Te ostatnie nie są jasno sformułowane – każda darowizna na rzecz wsparcia organizacji opowiadającej się za reformami antykorupcyjnymi, politycznymi lub innymi może zostać uznana za jej „interes handlowy”.

„Istnieje ryzyko, że komisja i parlament w ogóle mogą przyjąć ustawę nr 10337 w całości ze zmianami, która umożliwi władzom uznanie aktywnych obywateli i stowarzyszeń społecznych za lobbystów i żądanie sprawozdania z każdego posiedzenia, rozmowy telefoniczne, konferencje prasowe i inne wydarzenia lobbingowe.” , grzywna i publiczna dyskredytacja w oczach społeczeństwa. Oznacza to, że to nie obywatele będą kontrolować rząd, ale rząd będzie kontrolował obywateli i karał ich za działalność społeczną” – uważają organizacje.

Bez zmian systemowych ten projekt jest nie do przyjęcia i będzie jedynie szkodzą europejskiemu postępowi Ukrainy, uważają sygnatariusze.

W związku z tym organizacje wezwały Komisję Polityki Prawnej i wszystkich deputowanych ludowych Ukrainy do uwzględnienia tych poprawek przy rozpatrywaniu projektu nr 10337 w drugim czytaniu, a przede wszystkim do jasnego założenia, że ​​ustawa o lobbingu nie dotyczy wykonywania i ochrony praw i wolności przez obywateli gwarantowanych przez Konstytucję i ustawy Ukrainy oraz działalności organizacji i instytucji non-profit, w tym stowarzyszeń publicznych. Organizacje zaapelowały także o włączenie przedstawicieli stowarzyszeń przedsiębiorców, branżowych stowarzyszeń przedsiębiorstw, a także przedstawicieli organizacji europejskich na Ukrainie i unijnych ekspertów w dziedzinie lobbingu w analizę i przygotowanie projektu ustawy do drugiego czytania.

Oświadczenie podpisało kilkadziesiąt organizacji, w szczególności:

class=”br” /> Centrum Praw Człowieka ZMINALaboratorium Inicjatyw LegislacyjnychRuch „Przestrzeń Wolności „Ukraińskie Niezależne Centrum Badań PolitycznychUkraińska Unia Helsińska na rzecz Praw Człowieka ISAR „Jedność” Instytut Masowej Informacji Centrum Antykorupcyjne NGO „UKRAINEPRIDE” Regionalne Centrum Praw Człowieka Sieć Ochrony Interesów Narodowych ANTS Inkubator Inicjatyw Demokratycznych Organizacja pozarządowa „Centrum ds. Akcja Społeczna” Organizacja pozarządowa „Centrum Demokracji i Praworządności” (CEDE

lb.ua

Exit mobile version