Site icon GEO Polityka

NBU: Banki rekord obniżki stawek depozytów biznesowych

W pierwszym kwartale 2024 r. banki spodziewają się obniżki stawek dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych, przy stabilnych wolumenach środków klientów. Świadczą o tym wyniki kwartalnego badania banków na temat warunków finansowania, podaje służba prasowa NBU.

► Subskrybuj kanał Telegramu „Ministerstwo Finansów”: główne wiadomości finansowe

Wolumeny zobowiązań banków

Zauważa się, że wolumeny zobowiązań banków wzrosły w czwartym kwartale głównie ze względu na przyciągnięcie środków od gospodarstw domowych i korporacji.

Jednocześnie po raz pierwszy od dwóch i pół roku w niektórych dużych bankach nieznacznie wzrosły wolumeny finansowania hurtowego (obligacje, pożyczki od międzynarodowych organizacji finansowych lub banków-matek, refinansowanie długoterminowe itp.).

Około dwie trzecie respondentów zaobserwowało spadek kosztu funduszy dla przedsiębiorstw w ciągu kwartału, a jednocześnie cena depozytów gospodarstw domowych i kredytów hurtowych nie uległa istotnym zmianom.

Dalszej redukcji kosztów funduszy korporacyjnych w pierwszym kwartale oczekuje 69% respondentów, funduszy publicznych – 50%. Cena finansowania hurtowego według prognoz banków nie ulegnie zmianie.

W 2023 r. zmniejszył się udział finansowania w walucie obcej. Ponad połowa ankietowanych spodziewa się kontynuacji tej tendencji w pierwszym kwartale.

Zapadalność finansowania w czwartym kwartale nieznacznie spadła, ale banki nie spodziewają się zmian w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

< p>Po raz pierwszy od prawie dwóch i pół roku połowa respondentów odnotowała spadek kosztu kapitału. Banki spodziewają się dalszego spadku kosztu kapitału.

Metodologia badania

Przeprowadzono badanie dotyczące finansowania banków od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. wśród menadżerów banku odpowiedzialnych za zarządzanie zobowiązaniami. Odpowiedzi udzieliło 26 instytucji finansowych, których udział w sumie aktywów systemu bankowego wynosi 96%.

Wyniki badania odzwierciedlają opinie respondentów i nie stanowią szacunków ani prognoz Narodowego Banku Polskiego.

Wyniki badania odzwierciedlają opinie respondentów i nie stanowią szacunków ani prognoz Narodowego Banku Polskiego.

p>

minfin.com.ua

Exit mobile version