Site icon GEO Polityka

Najważniejsze na poniedziałek 29 stycznia: naloty Sił Obronnych, (nie)wyzwolenie Załużnego

Bitwy pod Awdeewką 51 starć zbrojnych, ostrzał wroga, czterech zabitych cywilów w obwodzie sumskim, węgierski minister spraw zagranicznych Szijjarto w Użgorodzie. Jak zostanie zapamiętany 705. dzień wojny na pełną skalę?

Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało następujący komunikat: „Drodzy dziennikarze, od razu wszystkim odpowiadamy: Nie, to nieprawda”. Ministerstwo nie sprecyzowało, o kim dokładnie mowa.

Nie ma jeszcze oficjalnych informacji o dymisji Załużnego. Odpowiedni dekret znajduje się także na stronie internetowej prezydenta.

Według źródeł UP Kancelaria Prezydenta rozważa dymisję Załużnego, ale nie ma jeszcze dekretu. Interfax-Ukraine, powołując się na źródła, podała, że ​​porozumienie w sprawie ewentualnego dymisji Załużnego „osiągnięto podczas spotkania Załużnego z prezydentem Władimirem Zełenskim”.

Następnie UP odnosząc się do przedstawiciel prezydenta Siergiej Nikiforowa napisał, że zaprzecza dymisji naczelnego wodza. Na pytanie, czy prezydent zwolnił Załużnego, sekretarz prasowy odpowiedział „zdecydowanie nie”.

Do mediów dotarła także informacja o powołaniu na stanowisko Załużnego obecnego szefa Głównego Zarządu Wywiadu Cyryla Budanowa, jednak w rozmowie z LB nie potwierdził on tego.

Załużny został mianowany Naczelnym Dowódcą Sił Zbrojnych od 27 lipca 2021 r. Wcześniej od grudnia 2019 r. dowodził dowództwem operacyjnym Północ.

Tymczasem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w ciągu 24 godzin doszło do 51 starć zbrojnych. Wróg przeprowadził sześć ataków rakietowych przeciwlotniczymi rakietami kierowanymi S-300 na infrastrukturę cywilną Mirnogradu w obwodzie donieckim i Muzykowce w obwodzie chersońskim. Wróg przeprowadził także 64 naloty, przeprowadził 45 ataków z wielu systemów rakietowych na pozycje naszych żołnierzy i obszary zaludnione.

W kierunku Awdejewskiego odparto 8 ataków w pobliżu Nowobakhmutovka, Awdejewka i 5 kolejnych ataków w pobliżu Pierwomajskiego i Niewelskiego w obwodzie donieckim, gdzie wróg bezskutecznie próbował przebić się przez obronę naszych wojsk.

Na Maryińskim Siły Obronne w dalszym ciągu powstrzymują wroga w rejonach Georgiewki, Pobiedy i Nowomikhajłowki w obwodzie donieckim. Tutaj najeźdźcy bezskutecznie próbowali 6 razy poprawić pozycję taktyczną.

Jednostki ukraińskie na lewym brzegu Dniepru wytrzymały 7 nieudanych prób szturmu wroga na pozycje.

W ciągu dnia lotnictwo Sił Obronnych Ukrainy zaatakowało 14 obszarów, w których skoncentrowany był personel, broń i sprzęt wojskowy wroga.

Więcej o sytuacji operacyjnej przeczytacie 29 stycznia o godz. 18:00 w naszych aktualnościach. /p>

Dzisiaj, 29 stycznia, gminy Chocim, Yunakovskaya, Belopolskaya, Krasnopolskaya, Miropolskaya, Velikopisarevskaya, Shalyginskaya, Esmanskaya, Znob-Novgorodskaya i Seredino-Budskaya w obwodzie sumskim zostały poddane rosyjskiemu ostrzałowi< /.

Poinformowało o tym biuro prasowe Sumy OVA. W ciągu dnia Rosjanie przeprowadzili 46 ataków na obwód sumski, podczas których doszło do 221 eksplozji.

W szczególności Rosjanie uderzyli moździerzami i MLRS w gminę Znob-Nowgorod, w wyniku czego zginęły trzy osoby (jedna w drodze do szpitala), a jedna została ranna.

Kolejna osoba zginęła w wyniku ataku wojsk rosyjskich na gminę Yunakovskaya. Na społeczność zrzucono FOG z UAV i ostrzelano je z moździerzy, artylerii i MLRS. Więcej informacji w aktualnościach. Rada Europy kontynuowała Radę Unii Europejskiej. sankcje wobec Rosji na kolejne sześć miesięcy – do 31 lipca 2024 r.

„Sankcje te, wprowadzone po raz pierwszy w 2014 r. w odpowiedzi na działania Rosji destabilizujące sytuację na Ukrainie, zostały od tego czasu znacznie rozszerzone lutego 2022 r. w odpowiedzi na niesprowokowaną, nieuzasadnioną i nielegalną agresję militarną Rosji na Ukrainę” – czytamy w komunikacie na stronie internetowej Rady.

Sankcje przewidują w szczególności ograniczenia w obszarach handlu, finansów, technologii i towarów podwójnego zastosowania, przemysłu, transportu i dóbr luksusowych.

Jakie jeszcze obszary obejmują – w wiadomości.

Komisja Rady Najwyższej ds. Władzy Państwowej inicjuje utworzenie tymczasowej komisji specjalnej (TSC) ds. funkcjonowania Kijowa w czasie wojny. Zajmie się zagadnieniami modelu zarządzania w mieście, stanem metra, transportu publicznego i innymi.

Powiadomił o tym LB.UA Witalij Bezgin, zastępca ludowy frakcji Sługa Narodu, przewodniczący podkomisji Rady Najwyższej ds. administracyjno-terytorialnych.

“Kijów w dalszym ciągu pozostaje politycznym i gospodarczym centrum kraju, a także głównym celem militarnym agresora. Jednocześnie infrastruktura krytyczna miasta jest w fatalnym stanie, niemal codziennie docierają do nas smutne wieści o metro, transport naziemny, mosty i przeprawy „O Bortnichi nawet nie chcę rozmawiać. I nie jest to konsekwencja ataków rakietowych wroga ani problemów z budżetem (jest astronomiczna), to konsekwencja niskiego poziomu zarządzania” – powiedział.

Według niego moim zdaniem w systemie zarządzania w mieście również panuje chaos.

„Rada Miasta Kijowa bez niezależnego komitetu wykonawczego, „dwubiegunowa” KSCA (i organu wykonawczego oraz elementu pionu państwowego i sama w sobie opiekuna. KMVA, brak rad dzielnic w mieście… Wszystko to wpływa na komfort i bezpieczeństwo obywateli, których liczba już przekracza wskaźniki sprzed rozpoczęcia inwazji na pełną skalę, oraz na zdolność obronną terytorium” – podkreślił poseł ludowy.

Szczegóły w wiadomościach.

Węgry nalegają, aby mniejszość węgierska przywróciła prawa, które posiadała przed 2015 rokiem.

Poinformował o tym minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjártó na wspólnej konferencji prasowej w Użgorodzie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmitrijem Kulebą i szefem Kancelarii Prezydenta Andrijem Ermakiem.

Szijjártó powiedział, że od 2015 roku Ukraina przyjęła takie inicjatywy legislacyjne, które ograniczają prawa węgierskiej mniejszości narodowej. Węgierski minister odnotował ustawę o mniejszościach narodowych, którą Rada przyjęła w grudniu 2023 r., jednak stronie węgierskiej to nie wystarczyło.

„Apelujemy o powrót do węgierskiej mniejszości narodowej wszystkie prawa, jakie posiadała przed 2015 rokiem. Chcę podkreślić, że Węgry nie proszą o nic więcej” – powiedział Szijjártó.

Dodał, że strona węgierska sformułowała 11 propozycji ochrony praw mniejszości narodowej na Ukrainie. Wśród nich jest przywrócenie statusu szkoły narodowej, możliwość ponownego zdawania świadectwa dojrzałości w języku węgierskim oraz posługiwania się językiem węgierskim w obszarze szkolnictwa wyższego, kultury i życia publicznego.

Dmitrij Kuleba powiedział na konferencji prasowej, że pod patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy zostanie utworzona specjalna komisja, która przeanalizuje węgierską propozycję dotyczącą praw mniejszości narodowych. W ciągu dziesięciu dni komisja ta musi – zdaniem Kuleby – przedstawić „do rozpatrzenia rządom obu krajów konkretne zrozumienie, w jaki sposób i co z listy spraw, które otrzymaliśmy, wymaga rozstrzygnięcia lub zostało już rozwiązane, aby możemy zapewnić ostateczną jasność.”

Najpełniejszy obraz dnia dzisiejszego znajduje się na naszej stronie internetowej. Mamy nadzieję, że jutro będzie więcej dobrych wiadomości.

Trzymajmy się i przybliżajmy Zwycięstwo!

lb.ua

Exit mobile version