Najsłynniejszy chiński przedsiębiorca Jack Ma po konflikcie z władzami usunął się w cień, ale stopniowo wykupuje akcje swojej firmy Alibaba, wierząc, że ma ona potencjał. Pisze o tym The New York Times.
► Subskrybuj kanał Telegram Ministerstwa Finansów: główne wiadomości finansowe
Ma like zrezygnowałby ze swojego biznesu
Jack Ma, który zniknął z pola widzenia po krytyce chińskich władz, wydawał się odchodzić od swojego biznesu, rezygnując także z kontroli nad Ant Group, spółką zależną Alibaba. Wcześniej Ministerstwo Finansów napisało, że Ma otworzył nową firmę zajmującą się produkcją żywności.
Jednak w ostatnich miesiącach kupował akcje Alibaba, podobnie jak Joseph Tsai, wieloletni partner biznesowy Ma i szef firmy.
Tsai i Ma nie ogłaszali odkupu akcji. Jednocześnie sugeruje to, że przedsiębiorcy uważają, że ich spółka jest niedowartościowana po znaczących spadkach jej akcji. Cena akcji Alibaba na giełdzie w Hongkongu spadła w ciągu roku o prawie 35%. Na giełdzie nowojorskiej cena papierów wartościowych spadała o 33% rocznie.
Dynamika cen akcji Alibaby na giełdzie w Hongkongu/Źródło: Google
Ile akcji odkupiono
Według The New York Times 23 stycznia Tsai nabył notowane w USA akcje Alibaba o wartości około 151 milionów dolarów za pośrednictwem swojej rodzinnej firmy inwestycyjnej Blue Pool Management.
Ma, który w 2019 r. przeszedł na emeryturę ze stanowiska dyrektora generalnego firmy, ale pozostaje głównym akcjonariuszem, kupił w tym kwartale na giełdzie w Hongkongu akcje o wartości 50 mln dolarów.
Ma i Tsai posiadają już duże ilości akcji Alibaba.
Skala zakupu nie jest duża – kapitalizacja rynkowa Alibaby to około 171 miliardów dolarów, ale taki odkup akcji ich firmy może wskazywać na potencjał wzrostu, gdyż Ma i Tsai dokładnie wiedzą, jak będzie się rozwijać fintechowy gigant . Dlatego takie wykupy są ściśle monitorowane zarówno przez organy regulacyjne, jak i inwestorów.
Sama Alibaba w zeszłym roku odkupiła 3% swoich akcji za 9,5 miliarda dolarów.
Ciężkie czasy
< p >Alibaba przeżywała w ostatnich latach trudne chwile. Jest to jedna z pierwszych firm, które odczuły pogorszenie koniunktury w branży technologicznej, które zniknęło z kapitalizacji rynkowej tego sektora o około 1,1 biliona dolarów.
W 2020 r. Ant Group była zmuszona odwołać potencjalnie rekordową ofertę publiczną pod naciskiem władz chińskich. Chińscy urzędnicy nałożyli później na Alibaba karę antymonopolową w wysokości 2,8 miliarda dolarów.