Site icon GEO Polityka

Alicja w Krainie Czarów: 5 najlepszych adaptacji baśni Lewisa Carrolla

27 stycznia 1832 roku urodził się Lewis Carroll, którego prawdziwe nazwisko brzmiało Charles Lutwidge Dodgson i pracował jako profesor matematyki w Oksfordzie. Człowiek, w którego wyobraźni narodziły się tak niezwykłe stworzenia jak paląca fajkę gąsienica, nerwowy biały królik, ptak Dodo, kot z Chershire, Czerwona Królowa i oczywiście niesamowita dziewczyna Alicja.

< i class="rbi rbi- read">Treść„Alicja w Krainie Czarów” (1903, Wielka Brytania) „Alicja w Krainie Czarów” (1933, USA) „Alicja w Krainie Czarów” (1951, USA) „Alicja w Krainie Czarów (2010, USA) „Alicja w Krainie Czarów” ( 2014, Ukraina) < img src="/wp-content/uploads/2024/01/265160bd43618d1f80206098f92f06f8.jpg" />Alicja w Krainie Czarów. Źródło: Instagram

Alicja w Krainie Czarów została nakręcona 40 razy, łącznie z wersjami animowanymi. Dziś WomanEL przedstawia 5 najlepszych filmów opartych na baśni wszechczasów;

Nowy hit MamaRiki: poczuj zapałPsychologia komplementu: jak właściwe słowa mogą poprawić relacje w pracy i życiu osobistym

“Alicja w Krainie Czarów” (1903, Wielka Brytania)

Pierwsza filmowa adaptacja powieści powstała w 1903 roku. Był to niemy 12-minutowy film wyreżyserowany przez Cecila Hepwortha i Percy’ego Stowe’a, z wielkim szacunkiem dla twórczości Lewisa Carrolla i piękną wizualizacją kapryśnej historii.

Pomimo słabo zachowanej kopii i brakujących scen, film obejmuje prawie wszystkie kluczowe punkty historii. Oto początek, pogoń za białym królikiem, próby przedostania się Alicji do pięknego ogrodu za drzwiami, scena w kuchni z kucharzem i świnią, a także rozmowa z kotem z Cheshire i „szaloną herbatą” impreza.”

“Alicja w Krainie Czarów” (1933, USA)

Filmowa adaptacja kultowej baśni to prawdziwa klasyka hollywoodzkiego kina. W obsadzie znajdują się czołowe gwiazdy epoki: Gary Cooper, Cary Grant, Edward Everett Gorton, a nawet W.C. Fields. Tym, co czyni ten film wartym uwagi, są także niesamowite, oldschoolowe efekty specjalne.

Widząc uroczego królika, mała i dociekliwa Alicja podąża za zwierzęciem, ale niespodziewanie wpada do króliczej nory. Tam dziewczyna wypija tajemniczy magiczny eliksir.

Od tego momentu kochająca przygody Alicja zostaje przeniesiona przez małe drzwi do niesamowitej krainy czarów. Tutaj Szalony Kapelusznik organizuje niezwykłe przyjęcia herbaciane, a nerwowy biały królik nieustannie boi się spóźnienia. Paskudna Czerwona Królowa zmusza swoich gości do uczty na flamingach i wzięcia udziału w dziwnej grze. Dla Alicji podróż do Krainy Czarów zamienia się w serię ekscytujących przygód i nieoczekiwanych odkryć.

“Alicja w Krainie Czarów” (1951, USA)

Film adaptacja twórczości Lewisa Carrolla, wyprodukowana przez Disneya, stała się jedną z najsłynniejszych kreskówek, jakie kiedykolwiek powstały. Walt Disney marzył o stworzeniu historii o Alicji przez wiele lat.

Film animowany okazał się bardzo kolorowy, z łatwymi do zapamiętania piosenkami i niesamowicie realistycznymi postaciami z książki Carrolla. Nie było wówczas takich technologii jak obecnie i aby wiernie oddać mimikę i ruchy bohaterów, zatrudniano specjalnych aktorów, którzy pozowali dla artystów.

Dlatego nawet po tylu latach ta filmowa adaptacja uznawana jest za jedną z najbardziej udanych kreskówek Walta Disneya, klasykę animacji i, oczywiście, najlepszą adaptację Alicji.

“Alicja w Krainie Czarów (2010, USA)

Fabuła znanej baśni Lewisa Carrolla i Waszych ulubionych aktorów w nowym projekcie Tima Burtona „Alicja w Seeland”. Według reżysera Kraina See wcale nie jest tak zabawnym i jasnym miejscem, jak opisuje ją Carol. To ponury świat, w którym rosną ogromne muchomory i przerażające krzywe drzewa. Dlatego Barton zmienił fabułę, ale pozostawił klimat dziecięcej bajki.

W filmie Alicja ma już 19 lat. Przez przypadek wraca do Krainy Czarów, gdzie była trzynaście lat temu. Powiedziano jej, że tylko ona może pokonać Zherbelkovta, smoka kontrolowanego przez Czerwoną Królową. Technika filmu wykorzystuje połączenie akcji na żywo i animacji.

“Alicja w Krainie Czarów” (2014, Ukraina )< /h2>

Ukraina stworzyła także własną filmową adaptację surrealistycznych przygód Alicji, wydając noworoczny musical oparty na słynnym dziele Lewisa Carrolla. Jeden z odcinków został nawet nakręcony przy użyciu hollywoodzkiej technologii – obsługa dźwigu Motion Control.

Głos zabrał producent kreatywny i reżyser. W rolę Alicji wcieliła się Swietłana Tarabarowa, raper-showman Potap musiał przyzwyczaić się do roli Królika, a piosenkarz i prezenter telewizyjny Aleksander Krivoshapko pojawił się w filmie na obrazie Szalonego Kapelusznika. W rolę Kota z Cheshire wcielił się showman i prezenter telewizyjny Dmitrij Kolyadenko.

Twórcy projektu postanowili nie trzymać się klasycznej fabuły, pozostawiając jedynie najbardziej znane postacie. Alicja ucieka od rzeczywistości, trafia do baśni i tam odnajduje swoją miłość. Źródło: Instagram

Uwierz w cuda i spośród tej niesamowitej selekcji wybierz film, który Ci się podoba. Nie zniechęcaj się. Tak czy inaczej wszystko stanie się jasne, wszystko ułoży się na swoim miejscu i ułoży w jeden piękny wzór, jak koronka. Stanie się jasne, po co to wszystko było potrzebne, bo wszystko będzie dobrze,

Lewis Carroll.

Dla wszystkich miłośników oferujemy 7 szczerych filmów, które rozpalą namiętność w środku zimy.< /p>
Źródło informacji

Exit mobile version