Site icon GEO Polityka

Słowacja nie będzie blokować pomocy UE dla Ukrainy o wartości 50 miliardów euro – Shmygal

Słowacja będzie wspierać program EU Ukraine Facility, który zapewnia Ukrainie pomoc w wysokości 50 miliardów euro z Unii Europejskiej. Premier Denis Szmygal oświadczył to po spotkaniu ze swoim słowackim odpowiednikiem Robertem Fico.

Przeczytaj kanał telegramowy „Ministerstwo Finansów”: główne wiadomości finansowe

„Właśnie zakończyliśmy spotkanie z Premierem Słowacja Robert Fico. Doszliśmy do porozumienia w wielu kwestiach i są konkretne porozumienia… Słowacja będzie wspierać program Ukraine Facility, który przewiduje przekazanie Ukrainie 50 miliardów euro z Unii Europejskiej” – napisał Shmygal w Telegramie.

Strony uzgodniły także, że rząd słowacki nie będzie blokował zakupów przez Ukrainę broni i sprzętu od słowackich przedsiębiorców. Jednocześnie kontynuowana będzie współpraca w zakresie dostaw sprzętu słowackiej firmy do budowy linii obronnych.

Ponadto Premier Słowacji zapewnił o pełnym wsparciu dla aspiracji integracji europejskiej Ukrainy.< /p>

Przypomnijmy

W grudniu premier Węgier Viktor Orban zablokował decyzję w sprawie zmian w budżecie UE, który obejmował średnioterminowy program pomocowy dla Ukrainy o wartości 50 miliardów euro.

Węgry stwierdziły później, że mogą wycofać Twoje weto w sprawie pakietu pomocowego UE dla Ukrainy w wysokości 50 miliardów euro, pod warunkiem corocznego przeglądu finansowania.

minfin.com.ua

Exit mobile version