Site icon GEO Polityka

Wiejski dom biznesmena Mazepy spłonął w nocy

Ustalane są przyczyny pożaru.

Pożar w domu Igora Mazepy

W nocy 22 stycznia wiejski dom Igora Mazepa, zatrzymany pod zarzutem oszustwa związanego z gruntami pod Kijowską elektrownią wodną, ​​spłonął we wsi Kartowetskoje w obwodzie czernihowskim.

Dom został wyposażony w monitoring, dlatego ustalana jest przyczyna pożaru. Według wstępnych danych nie ma ofiar, podają źródła.

Podpalenie domu Igora Mazepy

< img title="W nocy spłonął wiejski dom biznesmena Mazepy"/p> po lewej stronie dom Igora Mazepy przed pożarem

Kim jest Igor Mazepa i o co jest oskarżony

< p>Igor Aleksandrowicz Mazepa (urodzony 2 sierpnia 1976 w Kijowie) to ukraiński biznesmen i osoba publiczna. Jest założycielem i dyrektorem generalnym firmy inwestycyjnej Concorde Capital. Igor Mazepa był członkiem rady nadzorczej PJSC Ukrsotsbank od 10 listopada 2016 r. do 14 sierpnia 2018 r. Mazepa jest inwestorem w sieci klinik Dobrobut, domku letniskowym Goodlife Park (zlokalizowanym w pobliżu elektrowni wodnej) oraz kompleksie Shelest, sklepie MakeUp, biznesie bursztynowym i cementowni Krivoy Rog.

18 stycznia w obiektach Cocorde Capital rozpoczęły się przeszukania. Firma twierdzi, że czynności dochodzeniowe odbyły się bez nakazu sądu, wyburzono drzwi do centrum biznesowego. “Konfiskują wszystkie dokumenty niezwiązane ze sprawą, a związane ze wszystkimi obszarami działalności Igora Mazepy. Skonfiskowano rzeczy osobiste pracowników innych projektów” – czytamy w komentarzu Concorde Capital.

Sam Igor Mazepa został zatrzymany tego samego dnia na granicy ukraińsko-polskiej, na przejściu Szegini. Firma podała, że ​​wcześniej często podróżował za granicę w celach zawodowych i w ramach wolontariatu, a swój obecny wyjazd zgłosił śledczym i organom ścigania, ponieważ rzekomo miał uczestniczyć w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

Oprócz Mazepy i jego brata zatrzymano jeszcze dwóch uczestników programu. Jak wynika ze śledztwa, założyciel spółki inwestycyjnej, jego brat i inni uczestnicy organizacji przestępczej, korzystając z korupcyjnych powiązań w agencjach rządowych, nielegalnie weszli w posiadanie gruntów funduszu wodnego, na których znajdują się obiekty hydrauliczne Kijowskiej elektrowni wodnej. są położone. Igor Mazepa i jego brat Jurij oraz kilka innych osób byli podejrzani o przejęcie w posiadanie gruntów pod kijowską elektrownią wodną o powierzchni 7 hektarów o wartości 7 mln hrywien. Śledczy chcą też udowodnić, że Mazepa próbował przejąć w posiadanie 300 hektarów ziemi o wartości ponad 1 miliarda hrywien.

Spółki Mazepy twierdzą, że postępowanie przeciwko niemu ma charakter nacisku, podczas gdy on broni interesów biznesu.

Już w lipcu 2023 roku Prokuratura Generalna i DBI poinformowały, że zdemaskowały przywódców i uczestników organizacji przestępczej, która dzięki korupcyjnym powiązaniom w agencjach rządowych przejęła w posiadanie tereny, na których znajdują się tamy pod Kijowską Elektrownią Wodną. . Jak wynika ze śledztwa, w skład organizacji wchodzili „znani inwestorzy z branży budownictwa luksusowych domów, ich asystenci, prawnicy, architekci, geodeci i inni wykwalifikowani specjaliści”. Uczestnicy transakcji wykorzystali luki w stanie prawnym działek. Grunty zostały zarejestrowane jako cele rolne, co umożliwiło przydzielenie ich obywatelom Ukrainy. Inni uczestnicy poszukiwali na portalach społecznościowych „fałszywych ludzi”, którzy za pieniądze zgodzili się podpisać dokumenty przyznające im ziemię jako własność prywatną. Większość z nich stanowili uczniowie stołecznych placówek oświatowych, którzy zostali wprowadzeni w błąd i ze względu na trudną sytuację materialną zgodzili się na ofertę.

29 listopada 2023 r. członkowie organizacji przestępczej, którzy nielegalnie weszli w posiadanie Odsłonięto i zabezpieczono ponad 7 hektarów terenu, na którym zlokalizowane są konstrukcje hydrauliczne infrastruktury krytycznej – Kijowska Elektrowni Wodna. Do organizacji przestępczej należało prawie dwa tuziny oskarżonych.

19 stycznia jako środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wybrano Mazepę z możliwością wyznaczenia ponad 300 mln kaucji. Prokuratura zwróciła się o kaucja w wysokości 700 mln hrywien dla Igora Mazepy i kolejne 500 dla jego brata. kwotę tę tłumaczono sytuacją finansową podejrzanego i jego zdolnością do ukrywania się przed śledztwem.

lb.ua

Exit mobile version