Site icon GEO Polityka

Rosja, pomimo sankcji, stała się największym dostawcą ropy do Chin

Chiny zwiększyły dostawy rosyjskiej ropy po obniżonej cenie do rekordowych 107 mln ton w 2023 r., pomimo zachodnich sankcji. Chiny dążą do celu, jakim jest zwiększenie importu. O tym informuje Reuters.

Przeczytaj stronę „Ministerstwo Finansów” na Facebooku: główne aktualności finansowe

W ubiegłym roku Rosja dostarczyła do Chin rekordowe 107,02 mln ton ropy naftowej, co odpowiada 2,14 mln baryłek na dzień. Liczby te są znacznie wyższe niż w przypadku innych głównych eksporterów ropy do Chin, takich jak Arabia Saudyjska i Irak.

Import z Arabii Saudyjskiej, wcześniej największego dostawcy Chin, spadł o 1,8% do 85,96 mln ton z powodu konkurencji z Rosją ropę naftową, która była sprzedawana z rabatem.

Chińskie koncerny rafineryjne korzystają z usług pośredników w transporcie i ubezpieczaniu rosyjskiej ropy, aby uniknąć naruszenia zachodnich sankcji.

Upust i możliwość transportu ropy pomimo sankcji zwiększyło popyt na rosyjską ropę w takich krajach jak Chiny i Indie. Spowodowało to wzrost ceny rosyjskiej ropy WSTO, przekraczając limit cenowy ustalony przez G7 na 60 dolarów za baryłkę.

Według źródeł Reuters, grudniowe dostawy ropy WSTO zostały wycenione z około 50% rabatem w stosunku do 20% za baryłkę według standardowej ceny ICE Brent w porównaniu z rabatem w wysokości 1 dolara za ładunek dostarczony w październiku i 8,50 dolara za dostawę w marcu.

Mimo napięć geopolitycznych na linii Pekin-Waszyngton, w 2023 r. o 81,1% Dostawy ropy naftowej do Chin ze Stanów Zjednoczonych wzrosły w związku ze wzrostem produkcji w Stanach Zjednoczonych.

Całkowity import ropy naftowej do Chin w zeszłym roku wzrósł do rekordowego poziomu prawie 564 mln ton, czyli 11,3 mln baryłek dziennie.

minfin.com.ua

Exit mobile version