Site icon GEO Polityka

Niemieccy producenci samochodów nie nadążają za rynkiem pojazdów elektrycznych i tracą zyski

Niemieccy producenci samochodów, tacy jak BMW, Mercedes-Benz i Volkswagen, nie nadążają za rynkiem pojazdów elektrycznych, tracąc zyski, stawiając na samochody z silnikami spalinowymi. O tym informuje Financial Times.

Przeczytaj strona “Ministerstwo Finansów” na Facebooku: najważniejsze aktualności finansowe

Firmy znajdują się pod presją po obu stronach, ponieważ inwestycje w pojazdy z silnikami elektrycznymi i spalinowymi zmniejszają marże. Na tle rosnących rynków azjatyckich stanowi to ogromne wyzwanie dla niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego.

Jak zauważono, ostatnie pięć lat było trudne dla producentów samochodów. Cierpieli pod presją podjęcia decyzji o przejściu na produkcję pojazdów elektrycznych. W ciągu ostatnich trzech lat recesja gospodarcza, inflacja i wysokie stopy procentowe w Niemczech pogłębiły problemy.

W ciągu trzech lat liczba niemieckich dostawców pierwszego szczebla zatrudniających ponad 20 pracowników spadła z nieco poniżej 700 do około 615, a według oficjalnych statystyk w tym samym okresie utracono ponad 30 000 miejsc pracy.

Niektóre z największych niemieckich firm, takie jak Schaeffler i Continental, ostrzegały w ostatnich latach przed redukcją ponad dziesiątek tysięcy stanowisk pracy w związku z próbą zwiększenia inwestycji w technologie przyszłości. W zeszłym tygodniu Bosch ogłosił, że zwolni 1200 pracowników.

Większość presji finansowej, z jaką borykają się dostawcy, wynika z konieczności inwestowania w pojazdy elektryczne przy jednoczesnym utrzymaniu udziału w rynku silników spalinowych.

Według raportu firmy konsultingowej Strategy&, należącej do PwC, niemieccy dostawcy współpracujący z producentami samochodów wydali w 2022 roku na badania i rozwój 16 miliardów euro, co stanowi rekordową kwotę.

Według raportu Lazarda i firmy doradczej Roland Berger rentowność dostawców samochodów używanych na całym świecie, w segmencie zdominowanym przez firmy niemieckie, spadła średnio o 3% w ciągu pięciu lat poprzedzających 2022 r.

Chociaż większość niemieckich dostawców mają duże przedsiębiorstwa w Chinach, współpracują głównie z VW, Mercedes-Benz i BMW. Ich baza klientów nie przekroczyła daleko poza niemieckich producentów samochodów, podobnie jak chińskie marki, takie jak BYD, rozrosły się wraz z ich lokalnymi dostawcami specjalizującymi się w bateriach i oprogramowaniu.

Niemieccy dostawcy nadal posiadają 25% udziału w światowym rynku, jednak od 2019 r. liczba ta spadła o 3 punkty procentowe. Część w większości przegrywa na rzecz rynków azjatyckich, które z większym prawdopodobieństwem dostosują się do nowej ery pojazdów elektrycznych. Niemieckie firmy w dalszym ciągu tracą udziały.

Jednocześnie firmy już szukają sposobów na reorientację produkcji i prowadzenie odpowiednich operacji.

minfin.com.ua

Exit mobile version