Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i krajów UE zgodzili się na przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy, które obejmują w szczególności zakaz dokonywania płatności gotówkowych w kwotach przekraczających 10 000 euro. O tym informuje Ukrinform, podając link do ARA.
► Przeczytaj< /i> kanał telegramowy < i>„Ministerstwo Finansów”: główne wiadomości finansowe
„W przyszłości wpłaty gotówkowe w kwotach powyżej 10 tys. euro będą zabronione w Unii Europejskiej. W czwartek negocjatorzy z Parlamentem Europejskim i państwami członkowskimi osiągnęli porozumienie w sprawie ogólnoeuropejskich przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy, które mają na celu uzupełnienie luk w ustawodawstwie krajowym. Dealerzy towarów luksusowych będą również zobowiązani do weryfikowania tożsamości swoich klientów i zgłaszania władzom podejrzanych transakcji” – czytamy w raporcie.
Zaostrzone zasady będą obowiązywać w szczególności w przypadku handlu biżuterią, luksusowymi samochodami, prywatnymi odrzutowce i jachty.
Zgodnie z umową od 2029 roku nowe prawo będzie dotyczyło silnych finansowo klubów piłkarskich, takich jak niemiecki Bayern Monachium i Borussia Dortmund. Wynika to z faktu, że zawodowa piłka nożna, w którą inwestowane są miliardy dolarów z krajów trzecich, jest uważana za „potencjalną bramę do prania pieniędzy w Europie”.
Kontrola kryptowalut i operacji bankowych
Planowane jest również ustanowienie ściślejszej kontroli nad kryptowalutami i operacjami bankowymi bogatych o majątku netto co najmniej 50 milionów euro.
Ustawa musi jeszcze zostać oficjalnie zatwierdzona przez Parlament Europejski i Kraje UE. Nowe zasady będą monitorowane przez władze krajowe i koordynowane przez nowy Europejski Urząd ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (AMLA).