Site icon GEO Polityka

Sąd w Peczersku umieścił biznesmena Mazepę w areszcie z możliwością zwolnienia za kaucją

Sąd zdecydował, że Mazepę można zwolnić za kaucją w wysokości 349,7 mln hrywien.

Sąd o wyborze środka zapobiegawczego dla Igora Mazepy

Sąd Rejonowy Peczerski w Kijowie wybrał środek zapobiegawczy dla biznesmena Igora Mazepy w postaci aresztu do 27 lutego.

>

Poinformowała o tym opinia publiczna.

Sąd zdecydował również, że Mazepa może wyjść na wolność za kaucją w wysokości 349,7 mln hrywien.

Na początku spotkania prokurator Victoria Redko złożyła wniosek o uznanie Ministerstwa Gospodarki za pokrzywdzoną w tej sprawie.

W tym samym czasie prawnik Mazepy Taras Poshivanyuk złożył wniosek o transmisję wideo wydarzenia spotkanie. Twierdził, że sprawa wzbudziła „duże zainteresowanie opinii publicznej”.

Subskrybuj nasz kanał na Youtube

Sędzia jednak odmówił spełnienia tego żądania.

Obrona również złożyła wniosek o wyłączenie prokuratora, ale sędzia odmówił, a także odmówił ogłoszenia przerwy, aby dać prawnikom czas na zapoznanie się z materiałami sprawy.

W komentarzu dla opinii publicznej Mazepa zauważył, że śledztwo zarzuca mu „nielegalny zakup, dosłownie, aż do 2 hektarów ziemi o wartości 7 milionów hrywien z 3 tysięcy hektarów istniejących na tzw. tamie”.

“To kropla w morzu. Nawet jeśli przyjmiemy, że kto dopuścił się przestępstwa, niektóre agencje rządowe lub, jak w tym przypadku, uznają, że to moja zbrodnia, to nie ma to nic wspólnego z kaucją w wysokości 700 milionów hrywien, którą im proszą, albo wziąć pod straż. Dlatego wnioskuję, że tu „coś pachnie” – stwierdził biznesmen i dodał, że produkcja ma 10 lat, została zarejestrowana w 2014 roku.

Jednakże dopiero w ciągu ostatnich 1,5 miesiąca postępowanie zaczęło być aktywnie „pedałowane”, kiedy jego sąsiedzi na tych działkach „poszli do więzienia”.

Prawnik Taras Poshivanyuk zauważył, że Mazepie postawiono zarzuty „złodziei” artykuł” – art. 255 Kodeksu karnego (tworzenie, kierowanie wspólnotą przestępczą lub organizacją przestępczą oraz uczestnictwo w niej).

Prawnicy Mazepy również zaskarżyli sędziego, petycję rozpatrzy inny sędzia.

Sąd w Peczersku zaczął także wybierać środek zapobiegawczy dla Jurija Mazepy, brata Igora Mazepy. Jego prawnicy również poprosili o przerwę w celu zapoznania się z materiałami sprawy i ogłosili umorzenie prokuratora.

Kim jest Igor Mazepa i o co jest oskarżony

Igor Aleksandrowicz Mazepa (urodzony 2 sierpnia 1976 w Kijowie) to ukraiński biznesmen i osoba publiczna. Jest założycielem i dyrektorem generalnym firmy inwestycyjnej Concorde Capital. Igor Mazepa był członkiem rady nadzorczej PJSC Ukrsotsbank od 10 listopada 2016 r. do 14 sierpnia 2018 r. Mazepa jest inwestorem w sieci klinik Dobrobut, domku letniskowym Goodlife Park (położonego w pobliżu samej elektrowni wodnej) oraz kompleksie Shelest, sklepie MakeUp, biznesie bursztynowym i cementowni Krivoy Rog.

18 stycznia rozpoczęły się przeszukania w obiektach Cocorde Capital. Firma twierdzi, że czynności dochodzeniowe odbyły się bez nakazu sądu, wyburzono drzwi do centrum biznesowego. “Konfiskują wszystkie dokumenty niezwiązane ze sprawą, a związane ze wszystkimi obszarami działalności Igora Mazepy. Skonfiskowano rzeczy osobiste pracowników innych projektów” – czytamy w komentarzu Concorde Capital.

Sam Igor Mazepa został zatrzymany tego samego dnia na granicy ukraińsko-polskiej, na przejściu Szegini. Firma stwierdziła, że ​​wcześniej często wyjeżdżał za granicę w celach zawodowych i w ramach wolontariatu, a swój obecny wyjazd zgłosił śledczym i organom ścigania, ponieważ rzekomo miał uczestniczyć w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

Ponadto do Mazepy i jego brata: Zatrzymano dwóch kolejnych uczestników programu. Z ustaleń śledztwa wynika, że ​​założyciel spółki inwestycyjnej, jego brat i inni uczestnicy organizacji przestępczej, korzystając z korupcyjnych powiązań w agencjach rządowych, nielegalnie weszli w posiadanie gruntów funduszu wodnego, na których znajdują się konstrukcje hydrauliczne kijowskiej elektrowni wodnej znajdują się.

Już w lipcu 2023 roku Prokuratura Generalna i DBI poinformowały, że zdemaskowały przywódców i uczestników organizacji przestępczej, która dzięki korupcyjnym powiązaniom w agencjach rządowych przejęła w posiadanie tereny, na których znajdują się tamy pod Kijowską Elektrownią Wodną. . Jak wynika ze śledztwa, w skład organizacji wchodzili „znani inwestorzy z branży budownictwa luksusowych domów, ich asystenci, prawnicy, architekci, geodeci i inni wykwalifikowani specjaliści”. Uczestnicy transakcji wykorzystali luki w stanie prawnym działek. Grunty zostały zarejestrowane jako cele rolne, co umożliwiło przydzielenie ich obywatelom Ukrainy. Inni uczestnicy poszukiwali na portalach społecznościowych „fałszywych ludzi”, którzy za pieniądze zgodzili się podpisać dokumenty przyznające im ziemię jako własność prywatną. Większość z nich stanowili uczniowie stołecznych placówek oświatowych, którzy zostali wprowadzeni w błąd i ze względu na trudną sytuację materialną zgodzili się na ofertę.

29 listopada 2023 r. członkowie organizacji przestępczej, którzy nielegalnie weszli w posiadanie Odsłonięto i zatrzymano ponad 7 hektarów terenu, na którym zlokalizowane są konstrukcje hydrauliczne infrastruktury krytycznej – Kijowska Elektrownia Wodna.

W skład organizacji przestępczej wchodziło prawie dwudziestu oskarżonych. Należą do nich znani inwestorzy z branży budownictwa luksusowych mieszkań, ich asystenci, prawnicy, architekci, zarządcy gruntów, inni wykwalifikowani specjaliści oraz przedstawiciele agencji rządowych. Podejrzenia Mazepy ogłoszono dopiero w styczniu. Concord Capital łączy sprawę przeciwko swojemu założycielowi z faktem, że opierał się on naciskom organów ścigania na firmę.

lb.ua

Exit mobile version