Dyrektor KP „Metro w Kijowie” ogłosił także nowe obietnice dotyczące metra do Trojeszczeny.
Metro w Kijowie wybierze innego wykonawcę budowy metra do Vinogradar Winogradar. Wykonawca, z którym rozwiązano umowę, nie będzie mógł wziąć udziału w konkursie. Chcą rozpocząć budowę w tym roku, powiedział w rozmowie z LB.ua Wiktor Braginski, szef kijowskiego metra.
Zgodnie z decyzją sądu wykonawca jest zobowiązany zwrócić 218 mln hrywien. Próby trwają.
Zdaniem Braginsky’ego biurokracja prawna zaczęła się po otrzymaniu pierwszych wniosków audytorów w sprawie złożenia przez generalnego wykonawcę depozytu na kwotę 1,7 miliarda hrywien. Decyzja jest obecnie na etapie odwołania. Toczą się także pozwy dotyczące wykonania prac przez generalnego wykonawcę – o wydanie zaświadczeń czy zwrot zaliczki. KP rozwiązała umowę ze względu na upływ czasu jej obowiązywania i trwają przygotowania do nowych przetargów.
„Moim zdaniem powinno to wyglądać tak: dwa miesiące na zakończenie procedury przetargowej. Miesiąc na przygotowanie wszystkich placów pod budowę. I miesiąc na rozpoczęcie budowy” – powiedział.
>
Obiecywany od lat przez mieszkańców Kijowa projekt metra w Trojeszczyźnie obejmuje 18 stacji. Jedna stacja przesiadkowa powstanie u Tarasa Szewczenki. Nie ma jeszcze projektu, jego przygotowanie może zająć rok.
„Na wykonanie projektu rok. A budowa, biorąc pod uwagę, że są to trzy stacje, to około czterech lat” – powiedział dyrektor ds. KP.
Metrem do Vinogradar
- Kijów planował rozpocząć budowę metra do Vinohradaru pod koniec 2017 roku, a gdyby tak się stało, to pod koniec 2020 roku miasto otrzymałoby dwie nowe stacje. Koszt budowy szacowano wówczas na ponad 11 miliardów hrywien, a miała ona trwać około dziewięciu lat.
- W styczniu 2018 roku miasto ogłosiło przetarg na dwie stacje w kierunku Vinogradar, które chciały wybudować w ciągu trzech lat. Trzy firmy chciały wziąć w nim udział, dwie zostały dopuszczone do konkursu, ale ostatecznie został on unieważniony, ponieważ jeden z wnioskodawców złożył dokumenty bez uchybień. Przetarg został wznowiony i wygrał Kijowskimetrostroj. Spółka zaproponowała, że koszt budowy dwóch stacji będzie o 12 mln hrywien niższy od oczekiwanego.
- 20 listopada burmistrz miasta Witalij Kliczko ogłosił rozpoczęcie budowy. W marcu 2019 roku Kliczko spodziewał się otwarcia dwóch stacji w 2020 roku. W tym samym roku wybudowano pierwszy tunel, a Kijowskimetrostroj przed terminem ze względu na powolny postęp prac wymienił radę nadzorczą. W styczniu 2020 roku spółka informowała, że budowa metra w Vinohradarze jest katastrofalnie opóźniona w stosunku do harmonogramu i opóźniona o co najmniej rok. Jednocześnie sąd aresztował konta Kijowskiegometrostroy w związku z defraudacją środków na budowę metra w Vinogradarze. Okazało się, że urzędnicy Kijowskiego metra wyprali odsetki z ponad miliarda budżetu przeznaczonego na budowę linii metra Syretsko-Pecherskaja. Otrzymali 95% zaliczki na budowę i część tej kwoty zdeponowali w banku – czyli 1,7 miliarda.
- W sierpniu 2020 roku Kliczko powiedział, że na harmonogram budowy metra wpływa kwarantanna – zagraniczni specjaliści nie mogą przyjechać do Kijowa. Powiedział, że pierwsze stacje powinny zostać otwarte w grudniu 2021 roku. Jednak w grudniu 2021 r. Kijowskimetrostroj zwrócił się do sądu z wnioskiem o przesunięcie zakończenia prac do maja 2023 r.
- W rezultacie stacje metra nie zostały jeszcze otwarte, a w grudniu 2023 r. metro rozwiązało umowę z wykonawcą. Kijówmetrostroy musi zwrócić 4 miliardy hrywien z góry.
Metrem do Troeshchiny
O idei budowy metra w tej mieszkalnej dzielnicy stolicy zaczęto dyskutować już w latach 80. XX wieku. W 1992 roku powiedziano projektowi kijowskiemu, że będzie łącznie 16 stacji. Wielu przywódców Kijowa obiecywało budowę metra do Trojeszczeny, ale jak dotąd żadnemu się to nie udało. W październiku 2021 roku budowa oficjalnie stała się nieokreślona. Wcześniej Administracja Państwowa Miasta Kijowa chciała „przeprowadzić w latach 2018–2025” budowę linii Podolsko-Wygurowska od obwodnicy do dzielnicy mieszkalnej Wigurowszczyna-Trojeszczena. Ale daty zostały usunięte z tego miejsca, ale wskazywały na zamiar budowy metra w pięciu etapach.