Site icon GEO Polityka

Student uniwersytetu w Odessie pod przykrywką taksówkarza wyszukał wroga lokalizację magazynów pestycydów na wypadek ataku ekoterrorystycznego, – SBU

Oskarżonemu grozi dożywocie za zdradę stanu.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że ​​zatrzymała agenta FSB, który przygotowywał ekologiczny atak terrorystyczny w obwodzie odeskim.

Według wywiadu głównym zadaniem zainteresowanej osoby była identyfikacja i przekazanie współrzędnych miejsc przechowywania substancji toksycznych, w tym magazynów i składowisk pestycydów.

Agent także zbadali możliwe lokalizacje i trasy podróży Sił Obronnych.

W określonych geolokalizacjach najeźdźcy planowali przeprowadzić ataki powietrzne z wykorzystaniem broni rakietowej i dronów kamikaze typu Shahed.

Według dostępnych danych wróg miał nadzieję sprowokować katastrofę ekologiczną w regionie i tym samym zagrozić sytuacji wewnętrznej.

< W celu gromadzenia informacji oskarżony rozpoczął pracę jako kierowca taksówki i pod pozorem przewozu pasażerów nagrywał lokalizacje „potrzebnych” przedmiotów.

Zatrzymano go podczas wykonywania wrogiej misji.

Jak wynika z dochodzenia, oskarżony okazał się studentem Uniwersytetu w Odessie. Jesienią 2023 roku skontaktował się z nim zdalnie zawodowy funkcjonariusz FSB, którego tożsamość została już zidentyfikowana przez cyberspecjalistów SBU.

W korespondencji internetowej agresor zapraszał studenta do tajnej współpracy na rzecz Federacji Rosyjskiej i otrzymywał za to „wynagrodzenie” od rosyjskiego wywiadu.

Oskarżony utrzymywał kontakt z FSB za pośrednictwem popularnego komunikatora, a dla zachowania tajemnicy posługiwał się różnymi kartami SIM i telefonami komórkowymi. W trakcie przeszukań zatrzymanemu skonfiskowano wszystkie gadżety, których używał w działalności wywiadowczej i dywersyjnej. przeciwko naszemu państwu.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego śledczy Służby Bezpieczeństwa poinformowali go o podejrzeniu z części 2 art. 111 Kodeksu karnego Ukrainy (zdrada stanu popełniona w stanie wojennym).

Śledztwo trwa. Napastnikowi grozi dożywocie.

Niedawno pracownik zakładu naprawy statków, który przekazał wrogowi dane o obiektach energetycznych i porcie morskim Izmail, otrzymał 15 lat więzienia. Do jego zadań należało monitorowanie dynamiki ruchu statków w lokalnym porcie oraz rodzajów ładunków.

lb.ua

Exit mobile version