Site icon GEO Polityka

Kolejnych 9 członków „Berkuta” będzie sądzonych zaocznie w sprawie rozstrzelania działaczy na Instytutskiej w czasie Rewolucji Godności

W toku śledztwa ustalono, że 20 lutego 2014 roku funkcjonariusze Berkutu na rozkaz najwyższego kierownictwa państwa zastrzelili protestujących na ulicy Instytutskiej w Kijowie. Akt oskarżenia trafił do sądu.

Dziewięć kolejnych stanie przed sądem w sprawie masowych egzekucji działaczy Instytutskiej pracowników „czarnej kompanii Berkutu” – podaje Biuro Prokuratora Generalnego.

Prokuratorzy Biuro Prokuratora Generalnego skierowało do sądu akt oskarżenia przeciwko dziewięciu policjantom spółki celowej GMOP „Berkut”, podległej Departamentowi Głównemu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy w Kijowie.

W toku śledztwa ustalono, że 20 lutego 2014 r. na ul. Instituckiej w Kijowie oskarżeni wykonali nielegalny rozkaz i dopuścili się, wspólnie z innymi funkcjonariuszami organów ścigania, szeregu poważnych i szczególnie poważnych przestępstw zorganizowanych przez najwyższe kierownictwo państwa.

Skorzystali ze służby gładkolufową i automatyczną broń palną na uczestnikach protestu. . W rezultacie 48 demonstrantów zginęło, a 90 zostało rannych.

Następnie skradziono, zniszczono i ukryto narzędzia służące do popełnienia przestępstwa. W toku śledztwa odnaleziono i zidentyfikowano część broni.

Oskarżeni zostali oskarżeni o morderstwo z premedytacją oraz usiłowanie zabójstwa dwóch lub więcej demonstrantów, popełnienie aktu terrorystycznego, kradzież służbowej broni palnej, nielegalne utrudnianie organizacji lub przebiegu protestu, a także nadużycie uprawnień służbowych (ust. 1, 5, 12, część 2, art. 115; część 2, art. 15, ust. 1, 5, 12, część 2, art. 115, część 3, art. 258, część 2, art. 262, art. 340, część 3, art. 365 Kodeksu karnego Ukrainy).

W związku z ukrywaniem się oskarżonych na terytorium kraju agresora i nabyciem przez nich obywatelstwa rosyjskiego, sprawa przed sądem będzie rozpatrywana w trybie specjalnym zaocznie.

Główna sprawa Majdanu: jak pięciu członków Berkutu było sądzonych przez osiem lat i dlaczego ani jeden nie trafił do więzienia

Biuro Prokuratora Generalnego przypomniało, że za popełnienie tych przestępstw jesienią 2023 roku akty oskarżenia wobec 11 kolejnych funkcjonariuszy policji skierowano do sądu spółki celowej GMOP „Berkut”, podległej Głównemu Wydziałowi Spraw Wewnętrznych Ukrainy w Kijowie.

Przypominamy, że w październiku W 2023 r. sąd ogłosił wyroki dla 5 byłych funkcjonariuszy Berkutu. Żaden z nich nie otrzymał kary więzienia. Tylko trzech oskarżonych zostało skazanych na karę więzienia – Janiszewski, Abroskin i Zinczenko, którzy od 2019 r. uciekli do Rosji.

W styczniu tego roku Sąd Apelacyjny w Kijowie uchylił wyrok skazujący byłego członka Berkutu Rusłana Marczuka za wydarzenia z 30 listopada roku. Sprawę skierowano do nowego procesu.

lb.ua

Exit mobile version