Site icon GEO Polityka

SBU: Podejrzanych jest 9 zdrajców z obwodu ługańskiego i Krymu, którzy wtargnęli na pozycje Ukraińskich Sił Zbrojnych pod Bachmutem i Łysiczańskiem

Wśród nich są bojownicy, którzy po raz drugi zostali pojmani przez Ukraińców.

Zdjęcie ilustracyjne

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zebrała dowody w sprawie dziewięciu kolejnych zdrajców, którzy dobrowolnie przyłączyli się do rosyjskich grup okupacyjnych i walczyli z Siłami Obronnymi na froncie wschodnim.

Jak podano na stronie internetowej SBU, napastnicy brali udział w tzw. „m” jasne pozycje szturmowe Sił Zbrojnych Ukrainy w rejonie Bachmutu i Lisiczańska.

Pod koniec 2023 roku ukraińscy obrońcy zdobyli je podczas zaciętych walk w pobliżu wsi Kliszcziewka i Spornoje.

Wśród zatrzymanych byli członkowie załóg moździerzy i radiotelefoniści. Są też bojownicy, którzy po raz drugi zostali schwytani przez obrońców naszego państwa.

Dochodzenie wykazało, że ośmiu bojowników było mieszkańcami tymczasowo okupowanych osiedli w obwodzie ługańskim, dziewiąty pochodził z Krymu.

Pod koniec lutego 2022 roku bojownicy z tymczasowo okupowanych obszarów obwodu ługańskiego dołączyli do szeregów 123. odrębnej brygady strzelców zmotoryzowanych UW 2 Korpus Armii. Kolejny zatrzymany we wrześniu 2023 r. zawarł umowę z Ministerstwem Obrony Rosji w tymczasowo zdobytym Symferopolu.

Więźniowie byli podejrzani na podstawie następujących artykułów Kodeksu karnego Ukrainy: rozdz. 1, 2 łyżki. 111 (zdrada stanu);

  • rozdz. 1 łyżka. 258-3 (udział w grupie terrorystycznej lub organizacji terrorystycznej);
  • rozdz. 2 łyżki stołowe. 260 (udział w działalności formacji paramilitarnych lub zbrojnych nieprzewidzianej ustawą).
  • Sprawcom grozi dożywocie.

    lb.ua

    Exit mobile version